• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Odnaleziony po 200 latach katalog biblioteki benonickiej w XIX tomie „Monumenta Hofbaueriana”!

    Nowy, dziewiętnasty tom serii „Monumenta Hofbaueriana”, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju badań historycznych nad św. Klemensem Marią Hofbauerem, redemptorystą, Apostołem Wiednia i Warszawy. Zawiera oryginalne wydanie cennego pięciotomowego katalogu biblioteki Benonitów (Redemptorystów), odnalezionego po ponad 200 latach, we Lwowie, w zbiorach Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy. Stanowi on istotne źródło do poznania historii i działalności benonitów w Warszawie.

    Opublikowane w nim dokumenty mają ogromną wartość naukową nie tylko dla bezpośredniej wiedzy o św. Klemensie, ale także dla historii Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Warszawie, w latach 1787-1808, a stamtąd w całej Europie – piszą redaktorzy tomu, p. dr Paulina Dąbrosz-Drewnowska i  o. dr Adam Owczarski CSsR we „Wstępie”.

    WIĘCEJ: Katolog biblioteki benonitów w nowym, XIX tomie „Monumenta Hofbaueriana” – fragmenty wstępu

    Obecna edycja bezcennego Katalogu Biblioteki Benonitów otwiera szerokie perspektywy badawcze i stawia nowe wyzwania naukowe, które dokładniej pokażą, jak ważną rolę odgrywało ponad 200 lat temu Zgromadzenie Redemptorystów i jaki miało wpływ na religijność i odrodzenie moralne społeczeństwa polskiego w okresie rozbiorów kraju między trzema wrogimi mocarstwami: Rosją, Prusami i Austrią. Pozwala także na znacznie lepsze poznanie dziedzictwa Zgromadzenia, ocenę pracy św. Klemensa Hofbauera i jego współbraci oraz lepsze zrozumienie ich wpływu na historię Polski.

    WIĘCEJ: Tekst Konstytucji 3 Maja w bibliotece redemptorystów-benonitów z końca XVIII w.

    WIĘCEJ: 200 lat śmierci św. Klemensa – nowy tom Monumenta Hofbaueriana!

    WIĘCEJ: To już XVIII tom „Monumenta Hofbaueriana”!

    Choć księgozbiór Benonitów zaginął, to odkryty na nowo po dwóch wiekach katalog liczący prawie 6 tysięcy tytułów jest odkryciem „skarbu” o wielkim znaczeniu nie tylko dla Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, ale dla całej Warszawy i jej historii.

    za: cssr.news

    Udostępnij