• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  200 lat śmierci św. Klemensa – nowy tom Monumenta Hofbaueriana!

  Dwieście lat temu, 15 marca 1820 roku, w Wiedniu zmarł zakonnik, redemptorysta. Na jego płycie nagrobnej umieszczono prosty napis: „Sługa wierny i roztropny”. Jego życie stanie się odtąd inspiracją w każdym pokoleniu redemptorystów, rozsianych po całym świecie. Był to ojciec Klemens Hofbauer – apostoł Warszawy i Wiednia, święty.

  Jedną z inicjatyw podjętych przez Prowincję Warszawską Redemptorystów z okazji jubileuszu 200-lecia śmierci św. Klemensa jest publikacja kolejnego – siedemnastego już – tomu serii wydawniczej Monumenta Hofbaueriana, w której zamieszczane są dokumenty dotyczące jego życia i działalności. Tom, który oddajemy do rąk Czytelników,  zawiera odnalezione w ostatnim czasie w archiwach polskich, francuskich i niemieckich nie znane nam dotychczas dokumenty odnoszące się do usunięcia redemptorystów z Warszawy w 1808 roku.

  Tę wielką pracę wykonał zespół w składzie: p. dr Paulina Dąbrosz–Drewnowska z Uniwersytetu Szczecińskiego, o. dr Adam Owczarski, o. dr Maciej Sadowski, o. Piotr Chyła i o. Kazimierz Piotrowski.

  Działalność duszpasterska św. Klemensa miała charakter wielowymiarowy. Wszędzie tam, gdzie przyszło mu żyć i pracować, starał się odczytywać znaki czasu i dawać na nie odpowiedź. Stąd też wypływał ogrom podejmowanego przez niego apostolatu i stąd też nazywany był powszechnie mężem apostolskim – homo apostolicus. Mimo że żył w okresie bardzo trudnym pod  względem politycznym i religijnym, nieprzyjaznym Kościołowi i życiu zakonnemu, to swoją działalnością duszpasterską utorował drogę chrześcijańskiej odnowie, i to w znacznej mierze dzięki niemu dokonało się odrodzenie życia religijnego Warszawy i Wiednia na przełomie XVIII i XIX wieku.

  Nowy tom Monumenta Hofbaueriana można nabyć w Wydawnictwie Redemptorystów Homo Dei.

  Udostępnij