• Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  O. Bernard Łubieński, Apostoł Polski odzyskującej niepodległość

  W Święto Niepodlegości z radością zauważamy powstanie filmu „Deo et Patriae ” w reżyserii znanej i cenionej dokumentalistki Bogusławy Stanowskiej-Cichoń. Jest to monumentalny tryptyk ukazujący zasługi duchowieństwa polskiego, zakonów i stowarzyszeń świeckich na drodze do odzyskania niepodległości Polski 101 lat temu. m.in. także redemptorysty, Czcigodnego Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

  W części poświęconej zaborowi austriackiemu rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie i wykładowca historii Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie o. dr Maciej Sadowski  CSsR zaprezentował niezwykłą postać i działalność misyjną sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

  W tym ważnym multimedialnym przedsięwzięciu udział wzięli znani uczeni, m.in  prof. Krzysztof Ożóg, ks. prof. Jan Machniak oraz przedstawiciele zakonów oraz zgromadzeń męskich i żeńskich szczególnie zasłużonych dla zachowania tożsamości narodowej Polaków pod zaborami.

  Film ten otrzymał I Nagrodę na 34. Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalanów 2019”.

  WIĘCEJ: O. Bernard Łubieński od dziś Czcigodnym Sługą Bożym!

  WIĘCEJ: Czcigodny Sługa Boży Bernard Łubieński CSsR – misjonarz, który wzbudzał nadzieję [VIDEO]

  red.

  * * *

  O. Bernard Łubieński przyczynił się do powrotu Zgromadzenia Redemptorystów do Polski w 1883 r. (Mościska). Pomimo częściowego paraliżu nóg głosił misje ludowe, rekolekcje parafialne i inne ćwiczenia duchowe w Polsce i Europie. Gorliwie szerzył kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zmarł 10 września 1933 r. w Warszawie.

  Przez swoją pracę apostolską o. Bernard przyczynił się w pewnym stopniu do odrodzenia religijno-moralnego w społeczeństwie polskim. Kierując się hasłem redemptorystów „Obfite u Niego Odkupienie”, działał wytrwale i ofiarnie w służbie ewangelizacji. Współcześni mu pisarze nazwali go „niestrudzonym głosicielem słowa Bożego”.

  Doczesne szczątki o. Bernarda Łubieńskiego spoczywają w kościele św. Klemensa na Woli w Warszawie (ul. Karolkowa 49), który jest szczególnym miejscem rozwoju jego kultu. Przybliżaniu życia i duchowości o. Łubieńskiego służy biuletyn „Apostoł Polski”, który jest wydawany kilka razy w roku przez postulację sprawy beatyfikacji.

  6 marca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót o. Bernarda. Do ukończenia procesu beatyfikacyjnego konieczne jest stwierdzenie przynajmniej jednego cudu dokonanego przez Boga za przyczyną sługi Bożego, dlatego zachęcamy do modlitwy w tej intencji.

  Świadectwa o łaskach otrzymanych za jego przyczyną prosimy zgłaszać do Wicepostulatora sprawy beatyfikacji na adres:

  o. Sławomir Pawłowicz, ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów

  e-mail:o.bernard@cssr.pl

  Pod ten adres można też zwracać się z prośbą o potrzebne informacje, obrazki z modlitwą o uproszenie łask oraz biuletyn „Apostoł Polski”.

  * * *

  MODLITWA O UPROSZENIE ŁASK ZA PRZYCZYNĄ SŁUGI BOŻEGO O. BERNARDA ŁUBIEŃSKIEGO ORAZ O JEGO BEATYFIKACJĘ

  Boże, który Sługę Twego, Bernarda, obdarzyłeś apostolskim zapałem i mocą ducha w niesieniu krzyża, spraw prosimy, aby ten, który dla prowadzenia ludzi do Królestwa Prawdy i Miłości oddał całe swoje życie, doznawał czci świętych wśród wiernych Twojego Kościoła i był naszym orędownikiem u Ciebie. Udziel nam za jego przyczyną łaski …, której obecnie szczególnie potrzebujemy. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  Udostępnij