• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Rok maryjny w Brazylii – 300 lat Matki Bożej z Aparecidy

  Trzysta lat temu, 12 października 1717 roku, w rzece Paraiba do Sul, w Brazylii, na północ od miasta São Paulo, została złowiona figurka Matki Bożej Niepokalanej, która otrzymała imię Nossa Senhora Aparecida (Matka Boża z Aparecidy). Znajduje się ona w sanktuarium narodowym, obsługiwanym przez misjonarzy redemptorystów.

  WIĘCEJ: Brazylia: 300 lat kultu maryjnego w Aparecida

  Jak wiadomo, w Kościele powszechnym obchodziliśmy dwa razy rok maryjny: 1953/54, ogłoszony przez papieża Piusa XII, i w 1987/88, podczas pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy wydał dokument „Redemptoris Mater” – Matka Odkupiciela.

  Narodowy rok maryjny jest celebrowany w Brazylii po raz pierwszy. W sanktuarium w Aparecida oraz we wszystkich diecezjach i parafiach świętujemy Jubileusz 300-lecia Matki Bożej z Aparecida. My jako misjonarze redemptoryści, synowie świętego Alfonsa Liguoriego, który napisał książkę „Uwielbienia Maryi”, tu w naszym Centrum Formacji Misyjnej, w mieście Salvador, przeprowadziliśmy kilka kursów, prelekcji, dni skupienia o tematyce maryjnej. Między innymi: wykłady dla sióstr karmelitanek w Salvadorze, dla sióstr terezjanek w Aracaju, stan Sergipe; rekolekcje parafialne w mieście Mansidão, Santa Rosa, Nova Veneza e Nerópolis, w stanie Goiás; wykłady w Recife, stan Pernambuco; prelekcje okolicznościowe w Salvadorze w siedzibie wydawnictwa Paulus, wykłady na ETEL w Itabuna i celebracje specjalne podczas misji ludowych.

  Ostatnią pracą misyjną naszej ekipy były misje ludowe w parafii Matki Bożej z Boa Nova, w diecezji Jequié, w stanie Bahia, odległym o 480 km od Salvadoru. Przez 9 dni, trzech misjonarzy redemptorystów – Adam Mazur, Jarosław Gruźdź i Józef Grzywacz, oraz cztery misjonarki świeckie – Maria do Carmo, Hilda Maria, Isabel i Celeste, głosiliśmy Słowo Boże w ośmiu wspólnotach tejże parafii. Ewangelizacja dla dzieci, młodzieży, rodzin i małych wspólnot, przedstawienie kerygmatu, procesje, celebracje w kaplicach i na placach publicznych, odwiedziny chorych i błogosławieństwo domów – oto niektóre działalności, w miejscu gdzie ostatnie misje parafialne odbyły się 30 lat temu.

  Wprowadzenie i celebracja nowenny  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyło się w każdej wspólnocie. Ikona została podarowana dla każdej wspólnoty i na zakończenie misji, której przewodniczył ks. biskup Dom José Ruy Lopes, cała parafia została powierzona Matce Chrystusa.

  Rok maryjny przedłuży się aż do 12 października 2017 r., kiedy to świętować będziemy święto narodowe Królowej Brazylii. Znany ksiądz Padre Zezninho śpiewa: „Kto jest blisko Maryi, nigdy nie jest daleko od Jezusa”.

  Pozdrawiam wszystkich dobroczyńców i dziękuje za modlitwy i pomoc materialną. (…) Więcej o misjach ludowych, o Roku Maryjnym w Brazylii i o Matce Bożej Nieustającej Pomocy w mariologiapopular.blogsot.com (link „po polsku”).

  o. Józef Andrzej Grzywacz CSsR, Salvador w stanie Bahia w Brazylii; za: misje.pl

  Jeżeli chcesz wspomóc działalność misyjną o. Józefa możesz przekazać dowolną ofiarę pieniężną na konto:

  Nazwa konta: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

  Konto – PEKAO S.A. I O/ Warszawa

  Numer konta: 06 1240 1037 1111 0000 0691 6772

  Tytuł przelewu – Patronat JÓZEF GRZYWACZ

  Udostępnij