• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Brazylia: 300 lat kultu maryjnego w Aparecida

  W największym sanktuarium Ameryki Południowej i drugim na świecie pod względem liczby pielgrzymów – w Aparecida w Brazylii, gdzie pracują Redemptoryści – otwarto 12 października 2016 r. rok jubileuszowy z okazji 300-lecia kultu maryjnego w tym miejscu.

  Cudowna figurka Matki Bożej z Aparecida została znaleziona w rzece Paraíba do Sul w 1717 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zaplanowano program obchodów liturgicznych i innych wydarzeń, aby dobrze przygotować się do tej rocznicy – m.in. obrazy z figurką maryjną zostały rozesłane do wszystkich diecezji w kraju, a także większych miejscowości.

  1571919_articolo

  W 1717 r. trzech rybaków łowiło ryby w miejscowej rzece Paraíba. Po kilku nieskutecznych próbach zarzucili swe sieci w miejscu zwanym Porto Itaguaçu. Zgodnie z tradycją jeden z nich wyciągnał w swej sieci firgurkę Matki Bożej, ale bez głowy. Zarzucił je jeszcze raz i tym razem wyciągął głowę, a następnie złowili wielkie mnóstwo ryb. Zostało to uznane za cud i nabożeństwo maryjne zaczęło się rozprzestrzeniać na całą Brazylię. Niektórzy z pielgrzymów po modlitwie przed figurką składali świadectwa o otrzymanych łaskach, uzdrowieniach i nawróceniu, co przyciągnęło następne rzesze wierzących.

  W 1930 r. Matka Boża z Aparecida została ogłoszona Patronką Brazylii, a samo sanktuarium jest od 1894 r. pod opieką Zgromadzenia Redemptorystów z Prowincji São Paulo. Zbudowana po drugiej wojnie świątyni tzw. nowa bazylika może pomieścić do 45 tys. wiernych i jest największą świątynią maryjną świata i drugą w ogóle po bazylice św. Piotra w Rzymie.

  Aparecida jest znana także w środowisku kościelnym w Polsce poprzez tzw. „Dokument z Aparecidy” – dokument końcowy V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Południowej, którego twórcą w dużej mierze był papież Franciszek, a jest kluczem do zrozumienia adhortacji apostolskiej  „Evangelii gaudium”.

  za: cssr.news/red.; fot. wikipedia, Radio Watykańskie

  frente_da_basilica_de_nossa_senhora_aparecida_aparecida_sp

  Udostępnij