• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    bł. Conchita Barrecheguren (1905-1927), świecka osoba związana rodzinnie i duchowo ze Zgromadzeniem Redemptorystów

    Maria de la Concepción (Conchita) Barrecheguren urodziła się 27 listopada 1905 r. w Granadzie, w małżeństwie Czcigodnego Sługi Bożego Francisco Barrecheguren Montagut i Conchy García Calvo. Pochodzili oboje z zamożnych rodzin, ożywiani byli wielką wiarą, jak i solidnymi zasadami moralnymi. Dziecko zostało ochrzczone w 8 grudnia 1905 r. pod imieniem Maria de la Concepción del Perpetuo Socorro, Francesca de Paola, Eloisa, Primitiva de la Santissima Trinidad, a znana była powszechnie pod imieniem „Conchita” (dosł. „Muszelka”).

    Od dzieciństwa Conchita była słabego zdrowia. W wieku nieco ponad półtorej roku poważnie zachorowała na bardzo ostre zapalenie jelit, tak bardzo, że obawiano się o jej życie. Mała dziewczynka powróciła do zdrowia, a jej rodzice przypisali to nieoczekiwane wyzdrowienie wstawiennictwu Matki Bożej z Lourdes. Na wniosek lekarzy rodzice postanowili nie posyłać jej do żadnej szkoły w mieście,  sami stając się jej nauczycielami.

    W szczególności wychowaniem córki zajmował się jej ojciec, wspomagany przez dwóch nauczycieli. Została także odpowiednio przygotowana do sakramentu bierzmowania, który otrzymała 3 maja 1912 r. oraz Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiła w Boże Narodzenie na Mszy św. pasterskiej w 1912 r.

    Oprócz nauki, a także zajęć domowych z matką, codziennie kilka godzin spędzała na modlitwie w domowym oratorium, odmawiając różaniec i ucząc katechizmu służbę domową, a także spacerując z ojcem i rozważając z nim zagadnienia wiary chrześcijańskiej.

    Od najmłodszych lat Conchita odczuwała powołanie do życia zakonnego – chciała zostać karmelitanką. Niestety choroba uniemożliwiła jej realizację tego pragnienia.

    W wieku dziesięciu lat doświadczyła skrupułów, ale rozwiązano to pozytywnie w ciągu około dwóch lat dzięki mądrej interwencji jej nowego spowiednika, redemptorysty, o. Ruiza Abad. W 1917 r. zdiagnozowano u niej zapalenie jelit, które zmusiło ją do przestrzegania ścisłej diety.

    Ponadto w 1924 r. jej matka została dotknięta poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, do tego stopnia, że ​​została hospitalizowana z zakazem odwiedzin. Córka i ojciec bohatersko mierzyli się z tym nowym bólem, podtrzymywani przez nieustanną modlitwę i zaufanie Bogu.

    Mimo swego zdrowia Conchita odbyła kilka podróży i pielgrzymek, w których notowała i pisała dzienniki. W sierpniu 1926 r., po pielgrzymce do Lisieux do grobu św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zachorowała na gruźlicę, więc lekarze doradzili rodzicom, aby przeprowadzili się wyżej, w okolice karmelu św. Walentego, w pobliżu lasów Alhambry, w nadziei na powstrzymanie choroby. Niestety nie przyniosło to oczekiwanej poprawy, a Conchita zmarła rankiem 13 maja 1927 r. w wieku zaledwie 22 lat.

    Pochowana została w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Granadzie. W 2007 r. jej śmiertelne szczątki zostały przeniesione do kościoła redemptorystów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Granadzie, obok szczątków jej ojca, Czcigodnego Sługi Bożego o. Francisco Barrechegurena Montaguta.

    Domniemany cud przypisywany jej wstawiennictwu dokonał się w Alicante w marcu 2014 r. Chodzi o szesnastomiesięczną dziewczynkę, która padła ofiarą wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej spowodowanej przez paciorkowca grupy A oraz znalazła się w sytuacji poważnego zagrożenia życia.

    Dziecko zostało hospitalizowane na oddziale intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego w Alicante z niskim ciśnieniem krwi, niewydolnością nerek i wątroby, zaburzeniem krzepliwości krwi, ostrą niewydolnością oddechową, wysypką rumieniową i martwicą tkanek miękkich. Rokowania pogarszały zapalenie płuc z wysiękiem do jamy opłucnej oraz zapalenie otrzewnej z wysiękiem. To skłoniło lekarzy do poinformowania rodziców o niewielkiej możliwości wyleczenia dziecka.

    Ciotka dziewczynki,  czcicielka Sługi Bożej Conchity, modliła się o cud ozdrowienia wraz ze znajomymi i całą rodziną przywołując jej wstawiennictwa. Umieściła również relikwie Sługi Bożej przy łóżku chorej.

    W niewytłumaczalnie szybki sposób nastąpiła poprawa jej stanu, a po 22 dniach hospitalizacji całkowite uzdrowienie. 27 marca 2014 dziecko zostało wypisane ze szpitala. To uzdrowienie w świetle najnowszych badań utrzymuje się do dziś bez żadnych oznak pogorszenia.

    Została ogłoszona błogosławioną w katedrze w Granadzie w Hiszpanii 6 maja 2023 r.

    Wspomnienie liturgiczne zostało wyznaczone na 13 maja.

    Udostępnij