• Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
    Portal Kaznodziejski
    Peregrynacja relikwii św. Gerarda
  • Menu

    Z Dobrą Nowiną wśród ubogich w Patagonii

    W dniach 3-9 i 21-28 stycznia w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gobernador Costa odbyły się dwie akcje ewangelizacyjne. Nasza parafia stanowi prawie połowę Prałatury z Esquel, albowiem obejmuje 37.050 km² (dla porównania największe w Polsce województwo mazowieckie obejmuje: 35.598 km2). Obydwie akcje ewangelizacyjne zostały zrealizowane przy współudziale 45 osób świeckich z Odnowy Charyzmatycznej. Towarzyszyła nam także S. Elise ze Zgromadzenia Maryi Niepokalanej i Ks. Edgardo.

    W pierwszej „misji” 15 osób świeckich wraz z O. Andrzejem ewangelizowało w miejscowościach: Las Pampas i Rio Pico. W drugiej akcji ewangelizacyjnej 30 świeckich misjonarzy wraz z O. Marcinem misjonowało we wspólnotach: Paso de Indios, Los Altares i Cerro Condor.

    W czasie ewangelizacji odwiedziliśmy wszystkich mieszkańców ww. miejscowości zapoznając się z sytuacją rodzin (materialną i duchową). Mogliśmy zobaczyć biedę duchową, brak sakramentów (szczególnie sakramentu małżeństwa – bez mała 100%), dezorientację spowodowaną obecnością wielu sekt itd.

    Każdego dnia odbywały się spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki lokalnym rozgłośniom radiowym mogliśmy dotrzeć do wielu domów, poprzez codzienne audycje. Zostało przeprowadzone „seminarium życia” – cykl katechez dotyczących podstawowych prawd wiary (Miłość Boga, Grzech, Zbawienie w Chrystusie, Obietnica Ojca, Zesłanie Ducha Świętego). Bardzo ważną rolę odegrała obecność i świadectwa osób świeckich (dorosłych, młodzieży i dzieci).

    Od początku naszego pobytu w Patagonii – jako redemptoryści – odkrywamy to, co przeżywał kiedyś św. Alfons widząc biednych, pozostawionych samym sobie pasterzy z okolic Scala. Nasze Zgromadzenie ma szczególne zadanie ewangelizowania ubogich. Dokumenty ostatniej Kapituły Generalnej wzywają nas do zostawienia domów i duszpasterstw, które nie odzwierciedlają naszego charyzmatu.

    Tutaj, w Patagonii, na terenach opuszczonych, mamy okazję odkrywać na nowo charyzmat naszego Zgromadzenia.

    Niech będzie Bóg błogosławiony za owoce obydwu „misji”.

    Z braterskim pozdrowieniem:
    O. Andrzej Ćwik CSsR
    O. Marcin Zubik CSsR

    Udostępnij