• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  „Wy jesteście światłem świata” – list okólny Zarządu Generalnego do całej Rodziny Redemptorystowskiej

  W Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego 2024 r., podczas spotkania online z udziałem dużej liczby współbraci, Zarząd Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela przedstawił swoją pierwszą w tej kadencji „communicandę”, tj. list okólny do wszystkich redemptorystów i świeckich współpracowników na sześciolecie 2022-2028, zatytułowany „Wy jesteście światłem świata: Nasze życie konsekrowane w służbie misji Odkupiciela”.

  Ta pierwsza communicanda na temat życia konsekrowanego jest narzędziem, które, mamy nadzieję, pozwoli nam ożywić nasze życie apostolskie – mówił o. Zdzisław Stanula CSsR, wikariusz generalny, który prezentował nowy dokument w języku włoskim. Żyjemy w zmieniającej się epoce, która wymaga od nas zaangażowania i odwagi.

  Z listu, owocu refleksji całej Rady Generalnej, wyłania się obraz czasów, w jakich żyjemy jako Zgromadzenie: proces restrukturyzacji i rekonfiguracji, poszukiwanie naszej tożsamości, refleksja nad redemptorystowskim życiem konsekrowanym, podkreślona przez ostatnią Kapitułę Generalną.

  Niniejsza communicanda nie ma na celu udzielenia precyzyjnych odpowiedzi na wszystkie nasze obawy, ale jest raczej prowokacją i zachętą dla każdego współbrata, aby jego serce zostało nawrócone (por. Łk 24, 32) i zachęcone do poszukiwania swojej pierwszej miłości (por. Ap 2, 4). Jest to zaproszenie dla każdego, aby odzyskał entuzjazm dla swojego powołania i radość z bycia misjonarzem redemptorystą. Jednocześnie jest to zaproszenie do poszukiwania światła samego Odkupiciela i uznania dobra, które powstaje ze światła wytwarzanego przez każdego konsekrowanego misjonarza redemptorystę, będącego częścią jednej społeczności misyjnej (por. Konst. 2).

  Pismo dzieli się na pięć części. Rozpoczyna się refleksją na temat samego Odkupiciela. On jest naszym Światłem i z Niego czerpiemy nasze światło. W drugiej części zastanawiamy się nad Światłem, które przetrwa burze. W trzeciej części krótko rozważamy przypowieść o pannach (Mt 25,1-13). Kolejna sekcja jest zaproszeniem do zbadania różnych lamp roztropności – świateł, których potrzebujemy jako redemptoryści, aby być czujnymi na czas przyjścia Odkupiciela. W ostatniej części, zatytułowanej „Pytania dotyczące redemptorystowskiego życia konsekrowanego”, proponujemy kilka kwestii, które poprowadzą nas osobiście i wspólnotowo do refleksji nad siłą naszego światła.

  Podjęte w tym liście okólnym tematy, wraz z pytaniami do refleksji i ważnymi tekstami z Pisma Świętego dla naszej duchowości redemptorystowskiej i fragmentami ostatnich dokumentów papieskich, są centralnymi aspektami naszego życia apostolskiego, takimi jak: formacja początkowa i ciągła, misja i dyspozycyjność misyjna, restrukturyzacja dla misji, posługa przywództwa dla misji, świeccy współpracownicy związani z naszą misją, powołanie brata redemptorysty i wreszcie duchowość jako źródło naszego światła.

  Zarząd Generalny Zgromadzenia Redemptorystów

  za: cssr.news

  Udostępnij