• Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Wiceprowincja Bahia: zmarł br. postulant Rodrigo de Oliveira Almeida CSsR

  Z naszej Wiceprowincji Bahia w Brazylii nadeszła smutna wiadomość o śmierci jednego z postulantów, br. Rodrigo de Oliveira Almeida CSsR. Ze względu na postępującą chorobę otrzymał pozwolenie od Przełożonego Generalnego na szybsze złożenie ślubów w Zgromadzeniu Redemptorystów. Polecajmy Zmarłego Współbrata w naszych modlitwach!

  * * *

  Ze smutkiem informuję o śmierci naszego Współbrata, br. Rodrigo de Oliveira Almeida CSsR. Zmarł dziś rano, 27 marca 2020 r., w szpitalu regionalnym w Governador Valadares w stanie Minas Gerais, gdzie był hospitalizowany. Przeżył 37 lat.

  Br. Rodrigo urodził się w dn. 13 stycznia 1983 r. Rodzicami byli Francisco Matozinhos de Oliveira i Estela Almeida de Oliveira. Wstąpił do Zgromadzenia w 2015 r, a rok propedeutyczny odbył w Itabuna. W 2016 r. udał się do Salvadoru, by odbyć postulat i podjąć studia filozofii.

  Pod koniec pierwszego semestru zauważył guzki na szyi. Po egzaminach zdiagnozowano u niego raka. W 2019 r. przeszedł terapię z przeszczepem szpiku kostnego, która rokowała nadzieje na wyzdrowienie. Na początku obecnego roku rak powrócił, wywołując anemię. Choroba rozszerzyła się w ostatnich tygodniach na zapalenie płuc.

  Br. Rodrigo wysłał do Rady Wiceprowincjalnej prośbe o złożenie ślubów zakonnych w Zgromadzeniu Redemptorystów. Prośba została przyjęta i przekazana do Przełożonego generalnego, który wydał odpowiednie pozwolenie. Śluby zakonne złożył 6 marca 2020 r. Zostanie pochowany o godzinie 17.00, dziś, 27 marca, na miejscowym cmentarzu.

  O. Roque Silva Alves CSsR, Przełożony Wiceprowincji Bahia

  * * *

  Początek Wiceprowincji Bahia dali redemptoryści misjonarze z Polski, którzy w 1972 r. rozpoczęli pracę misyjną w tej części Brazylii. Pierwszym przełożonym misji był o. Czesław Stanula, obecnie biskup emeryt brazylijskiej diecezji Itabuna. Natomiast pierwszym przełożonym wiceprowincji, która została erygowana 9.11.1992 r. – o. Tadeusz Pawlik.

  Obecnie Wiceprowincja Bahia liczy 46 redemptorystów, zgromadzonych w 9 wspólnotach. Średnia wieku wynosi 46 lat. Na różnych etapach formacji początkowej  jest 16 braci. Przełożonym wiceprowincji jest Brazylijczyk o. Roque Silva Alves. Priorytety pastoralne wiceprowincji to: misje ludowe, sanktuaria, formacja w duchu misyjnym, formacja i współpraca w projektach misyjnych ze świeckimi.

  Strona internetowa Wiceprowincji Bahia: redentoristas.com.br

   

  Udostępnij