• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Wakacyjne rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód” 2024 w Mołdawii i Ukrainie

    Za nami cztery wyjazdy rekolekcyjne Zespołu Misyjnego „Wschód” przeprowadzone w Mołdawii (Rîșcani) i Ukrainie (Trzcieniec, Miżyniec, Równe), w których w 2024 r. wzięło udział ok. 170 dzieci, 4 kapłanów redemptorystów, 3 braci kleryków oraz 8 świeckich animatorów.

    Hasło inspirowane słowami z Ewangelii św. Jana „Aby wszyscy stanowili jedno (J 17, 21)” towarzyszyło nam podczas tegorocznych rekolekcji przeprowadzonych przez Zespół Misyjny „Wschód”. Modlitwa, katechezy, śpiewy oraz wspólna zabawa pozwoliły nam lepiej poznać Pana Jezusa i doświadczyć jedności we wspólnocie Kościoła.

    W dniach 15–19 lipca odbyły się po raz pierwszy rekolekcje w Trzcieńcu na Ukrainie. 14 lipca 2023 r. ekipa w składzie: Bronisława, Katarzyna, Marta, br. Bartłomiej oraz o. Dominik dotarła do Trzcieńca. Tego dnia udaliśmy się z gościnną wizytą do Mościsk, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Katarzyny, w którym od niedawna na nowo posługują ojcowie redemptoryści.

    W Trzcieńcu zostaliśmy serdecznie przywitani i przyjęci przez wspólnotę parafialną oraz ks. proboszcza Krzysztofa Jamro, który gościł Zespół Misyjny w ubiegłych latach na swojej poprzedniej placówce w Błozwi. W czasie „Wakacji z Bogiem” rozważaliśmy przypowieści o talentach, zagubionej owcy, synu marnotrawnym, miłosiernym Samarytaninie oraz fragment o weselu w Kanie Galilejskiej. Na podstawie tych historii staraliśmy się ukazać wartość i znaczenie jedności oraz pokazać nie tylko, co Kościół może nam dać, ale również to, co każdy z nas może ofiarować od siebie wspólnocie Kościoła. Popołudnia spędzaliśmy z dziećmi na wspólnej zabawie, planszówkach, czy grze w piłkę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się nauka pierwszej pomocy, którą zorganizowała Bronia w czasie swojej katechezy o miłosiernym Samarytaninie. Nie zabrakło również wspólnych tańców z dziećmi, do których dołączały również panie pomagające w kuchni.

    W tym samym czasie odbywały się rekolekcje w Mołdawii. W poniedziałek, 15 lipca ekipa w składzie: Anna, Krzysztof, br. Tomasz oraz o. Piotr, dotarła wraz z ks. Grzegorzem Czubakiem do Ryszkan, gdzie miały odbywać się rekolekcje. Kolejnego dnia do ekipy dołączyli, pochodzący z okolic Ryszkan – Galina i jej siostrzeniec Filip, którzy wspomagają Zespół w rekolekcjach w Mołdawii.

    We wtorek pojawili się pierwsi uczestnicy rekolekcji. Nie każdy mógł przyjechać ze względu na obawę rodziców przed zagrożeniem związanym z temperaturami sięgającymi w tym czasie do 40 stopni. Od środy pełną parą ruszyły rekolekcje! Uczestnikami wakacji z Bogiem byli ministranci, dlatego oprócz katechez chłopcy mieli prowadzone lekcje z ministrantury – dla wielu było to jedynie przypomnienie. Było także kilku kandydatów na ministrantów, którzy uważnie słuchali i przygotowywali się do posługi. Każdego dnia wielką popularnością cieszyła się gra w mafię, a gdy temperatura na to pozwalała, piłka nożna. Wspólny czas gier i zabaw wywoływał wiele radości i emocji. W dzień wylotu Wschodowicze spotkali się z biskupem diecezji kiszyniowskiej Antonem Coșą.

    W dniach 22–26 lipca w parafii pw. Wszystkich Świętych w Miżyńcu odbyła się kolejna tura rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Gospodarzem ćwiczeń duchowych był ksiądz Zbigniew Pabjan – wieloletni proboszcz parafii. Ekipę prowadzącą rekolekcje stanowili: Nina, Zuzanna, br. Jakub oraz o. Piotr. Wschodowiczów ucieszyła, ale i zaskoczyła, liczba uczestników tych krótkich wakacji z Bogiem. Zamiast spodziewanych 30–40 dzieci i młodych, z okolicznych miejscowości napłynęło ponad 60 osób. Rekolekcje oparte były na Słowie Bożym. Codziennie animatorzy prowadzili jedną lub dwie katechezy, ojciec Piotr głosił naukę na codziennej Eucharystii, organizowane były pantomimy i ćwiczenia mające pomóc w zapamiętaniu i przeżyciu treści ewangelicznych. Kiedy omawiana była przypowieść o zaginionej owcy i Dobrym Pasterzu, uczestnicy wraz z prowadzącymi udali się na podchody w celu znalezienia owieczki, natomiast kiedy omawiane było Objawienie Pana Jezusa na weselu w Kanie – w Miżyńcu odbyło się wesele żydowskie z muzyką na żywo, tańcami i ucztą.

    Ponadto w pozostałe dni towarzyszyli uczestnikom: miłosierny Samarytanin, syn marnotrawny i miłosierny ojciec oraz bohaterowie przypowieści o talentach. Przez treści omawiane na rekolekcjach oraz poprzez powstałą przez te pięć dni prawdziwą wspólnotę, młodzi ludzie mieli szansę lepiej poznać i pokochać Jezusa – jedynego Odkupiciela człowieka.

    We wtorek, 23 lipca Ewa, Anna oraz o. Sylwester wyruszyli do Równego na ostatnią turę wakacji z Bogiem. Kolejnego dnia rozpoczęły się rekolekcje, w których brało udział około 50 dzieci. Nieoceniona okazała się pomoc sióstr ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej – Julii i Mateuszy, ks. Waldemara, diakona Petra oraz młodzieży, która wspomagała Zespół Misyjny każdego dnia. Pierwsze spotkanie rozpoczęliśmy zabawami integracyjnymi, by później móc przejść do katechezy. Każdy dzień obfitował w zabawy, tańce, rozmowy, a niekiedy filmy, gdy pogoda nie pozwalała na spędzanie czasu na zewnątrz. Dzieci uczyły się także nowych piosenek, które były śpiewane w czasie Mszy św. Po konferencji dzieci  angażowały się w prace plastyczne, aby lepiej przyswoić treść omawianych przypowieści. Wykorzystywały do tego wszelkie możliwe materiały: plastelinę, kredki, farbki i bibułę, dzięki czemu każda praca miała swój wyjątkowy charakter. Każdego dnia modliliśmy się także o zakończenie wojny. Ostatniego dnia nie obyło się bez wzruszeń oraz łez towarzyszących pożegnaniu.

    Wracamy z wakacyjnych wyjazdów rekolekcyjnych ubogaceni spotkaniem z drugim człowiekiem, z ich doświadczeniami, z trudnymi historiami z czasu wojny na Ukrainie. Wracamy jednocześnie ogromnie wdzięczni, z uśmiechem na twarzy i radością w sercu za to, że możemy nieść Dobrą Nowinę dzieciom i młodzieży. Pamiętamy w naszych modlitwach o uczestnikach „Wakacji z Bogiem” i mamy nadzieję, że zobaczymy się z nimi już za rok.

    Dziękujemy dobremu Bogu za owocny czas misji!

    Zespół Misyjny “Wschód” istnieje od 1991 roku i działa przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Krakowie. Zasadniczym celem Zespołu jest pomoc parafiom katolickim na terenie byłego Związku Radzieckiego. Przejawia się ona szczególnie w organizowaniu, wspieraniu i prowadzeniu rekolekcji, głównie dla dzieci i młodzieży. Są to zazwyczaj tygodniowe rekolekcje typu oazowego. Zespół przeprowadził wiele serii rekolekcji w takich krajach, jak: Białoruś, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Ukraina, pomagając w pracy duszpasterskiej kapłanom tam pracującym.

    Kontakt: zmwschod.redemptor.pl

    e-mail: zespol.wschod@gmail.com; FB: @ZMiWschod

    Anna Macek, Marta Mądziel, br. Jakub Ciepły CSsR – Zespół Misyjny „Wschód”

    Udostępnij