• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Uroczystości jubileuszu 100 lat redemptorystów w Toruniu

  Mija sto lat odkąd redemptoryści przybyli do Torunia. Swoją posługę w Grodzie Kopernika rozpoczęli we wspomnienie św. Józefa. W piątek, 19 marca 2021 r. za sto lat posługi redemptorystów w Toruniu dziękowano w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 nastąpiło w Polsce niezwykłe ożywienie religijne. Wzrosło zapotrzebowanie na głoszenie rekolekcji, misji, pracę wychowawczą z młodzieżą.

  – Zgromadzenie Redemptorystów szukało właściwie nowych miejsc, w których mogliby zakładać swoje placówki – wyjaśnił prof. Waldemar Rozynkowski, historyk z UMK.
  W Toruniu Redemptoryści założyli dwie szkoły, z biegiem lat wybudowano klasztor i kościół. Dziś to parafia św. Józefa. Kolejne dzieło Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela to Radio Maryja. Przy katolickiej rozgłośni założonej przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR na przestrzeni lat powstała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Telewizja Trwam, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz wiele innych dzieł.

  – To miejsce, te dzieła, które tutaj powstały czy Radio Maryja, telewizja, szkoła to zaangażowanie wielu świeckich. To świeccy, którzy przy nas redemptorystach zrozumieli swoją misję, swoje powołanie – zauważył o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. 

  W piątek za sto lat posługi redemptorystów w Toruniu dziękowano w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  – Przybywamy, by Bogu dziękować za wierność kilku pokoleń redemptorystów i  gromadzących się razem z nimi świeckich, bo z ich wierności wyrasta nasze dzisiaj – powiedział Wojciech Zagrodzki CSsR, proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Toruniu.

  Na budowaną przez dziesięciolecia wyjątkową więź Ojców Redemptorystów ze świeckimi zwrócił uwagę w specjalnym liście na uroczystość przełożony generalny Zgromadzenia o. Michael Brehl CSsR.

  – Być może w tej duchowej wspólnocie i bliskości kryje się jedna z tajemnic, która wyjaśnia, że tak wiele ewangelicznych inicjatyw w Toruniu mogło się rozwinąć – odczytał przesłanie o. Adam Dudek CSsR, duszpasterz akademicki.
  Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.

  – Dziękujemy Ojcom Redemptorystom za 100 lat posługi w Toruniu. Za ich przykład ojcostwa zatroskanego o wiernych. Jednocześnie prosimy, aby  w Roku Rodziny – Amoris laetitia, nasze rodziny wpatrywały się w św. Józefa i tam szukały pomocy i inspiracji do życia wiarą i wzajemnej pomocy – stwierdził.

  W czasie uroczystości ojcowie: Zbigniew Kotliński CSsR, Stanisław Kuczek CSsR i Jan Skórka CSsR otrzymali medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

  za: TV Trwam News

  fot. Tomasz Strąg, Radio Maryja

  Oto link do zapisu audycji „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja z dnia 18.03.2021 na temat 100-lecia obecności redemptorystów w Toruniu:

  www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-100-lecie-redemptorystow-w-toruniu/ 

  Aby obejrzeć plakat jubileuszowy w pełnej rozdzielczości, proszę kliknąć tutaj: PLAKAT.

  Udostępnij