• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Spotkanie formacyjne Zespołu Misyjnego „Wschód”

  W sobotę, 3 grudnia 2022 r., w Domu Zakonnym Redemptorystów w Krakowie odbył się regionalny zjazd formacyjny Zespołu Misyjnego „Wschód”. Podczas tego dnia towarzyszyła nam myśl będąca hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

  WIĘCEJ: 62. Ogólnopolski Zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”

  Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00, kiedy to mieliśmy okazję na zawiązanie wspólnoty i poznanie nowych członków naszej grupy. Następnie przypomnieliśmy sobie i nauczyliśmy się kilku pieśni w języku ukraińskim, rosyjskim oraz białoruskim. Konferencję formacyjną wygłosił o. Andrzej Bałuk CSsR, który niegdyś sprawował funkcję przewodniczącego Zespołu Misyjnego „Wschód”. Redemptorysta zwrócił naszą uwagę na entuzjazm i spontaniczność potrzebne do głoszenia Ewangelii w świecie. Przypomniał nam również o źródle życia chrześcijańskiego, którym jest Jezus Chrystus. Następnie wzięliśmy udział w najważniejszym punkcie naszego spotkania – Eucharystii, celebrowanej przez o. Sylwestra Pactwę. Nie zabrakło również czegoś dla ciała – obiad i wspólna kawa były szczególnym czasem, bowiem sprzyjały wielu rozmowom, lepszemu poznaniu się i większej integracji wewnątrz naszej wspólnoty. Po tym nastąpiła praca w grupach, podczas której każda ekipa pochylała się nad ważnymi i aktualnymi sprawami dotyczącymi Kościoła: To my jesteśmy Kościołem, W Kościele nikt nie jest sam, Świecki czy kapłan – kto ważniejszy? Ostatnim punktem regionalnego spotkania były uroczyste nieszpory.

  WIĘCEJ: Wakacyjne rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód”

  Zespół Misyjny “Wschód” istnieje od 1991 roku i działa przy Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Zasadniczym celem Zespołu jest pomoc parafiom katolickim na terenie byłego Związku Radzieckiego. Przejawia się ona szczególnie w organizowaniu, wspieraniu i prowadzeniu rekolekcji, głównie dla dzieci i młodzieży. Są to zazwyczaj tygodniowe rekolekcje typu oazowego. Zespół przeprowadził wiele serii rekolekcji w takich krajach, jak: Białoruś, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Ukraina, pomagając w pracy duszpasterskiej kapłanom tam pracującym.

  tekst: Magdalena Mazur/red.

  zdj.: Artur Topolski CSsR

  Udostępnij