• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Wakacyjne rekolekcje Zespołu Misyjnego „Wschód” 2022

  Wakacje to tradycyjnie intensywny czas dla Zespołu Misyjnego „Wschód”. Do naszych rekolekcyjnych wyjazdów przygotowujemy się przez cały rok. Te przygotowania to, z jednej strony, szczególna modlitwa za Zespół, za dzieci, młodzież i duszpasterzy do których jeździmy. Z drugiej zaś, to planowanie konkretnego tematu rekolekcji, poszczególnych katechez oraz miejsc, do których się udajemy.

  Jak z pewnością wielu pamięta, rok 2020 był pierwszym rokiem w niemal 30-to letniej historii Zespołu, kiedy to nigdzie nie wyjechaliśmy. Rok temu udało się nam powrócić na misyjne drogi i zorganizować rekolekcje w Rumunii i na Litwie.

  W bieżącym, 2022 roku, sytuacja była podobna. Mieliśmy w planach powrót do Ukrainy, ale sytuacja wojenna zamknęła nam możliwość przeprowadzenia rekolekcji. Postanowiliśmy więc, że odwiedzimy choć na krótką chwilę te parafie i księży, z którymi współpracowaliśmy.

  Tak więc 28 czerwca udaliśmy się do trzech miejscowości. W Błozwi spotkaliśmy się z proboszczem, ks. Michałem Bajcarem. Jako że nie znał jeszcze Zespołu, przedstawiliśmy pokrótce na czym polega nasza posługa, a także przekazaliśmy drobne podarunki dla dzieci. W Miżyńcu, wraz z proboszczem ks. Zbigniewem Pabjanem oraz dziećmi z parafii odprawiliśmy Mszę św. Tam również zostawiliśmy trochę szkolnych przyborów.

  Na końcu odwiedziliśmy Trzcieniec. Proboszcz, ks. Krzysztof Jamro wraz z liczną grupą dzieci oczekiwali na nas w kościele. Tam też pomodliliśmy się i skierowaliśmy do zebranych krótkie słowo. Także oni otrzymali skromne podarunki w postaci przyborów szkolnych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie możliwe przeprowadzenie w tych parafiach pełnych rekolekcji Zespołu.

  Tematem tegorocznych rekolekcji były słowa Pana Jezusa: „Pokój wam!”. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym udało nam się pojechać do Rumunii i na Litwę. W Nowym Sołońcu (Rumunia) udaliśmy się na zaproszenie proboszcza ks. Stanisława Kucharka. Rekolekcje odbyły się w dniach od 19 do 23 lipca, a w spotkaniach wzięło udział około 70 dzieci.

  Członkowie Zespołu zostali bardzo serdecznie przyjęci przez tamtejszą wspólnotę, gromadzącą się wokół parafii i Domu Polskiego. Z racji na panującą w tym okresie suszę, zorganizowano pielgrzymkę, podczas której modlono się o deszcz dla spalonej słońcem ziemi.

  W Solecznikach Małych (Litwa) jesteśmy obecni już od dobrych kilku lat. Po raz pierwszy Zespół został zaproszony przez naszego przyjaciela, śp. ks. Kazimierza Gwozdowicza (†2020). Obecny proboszcz, ks. Wacław Wołodkowicz, kontynuuje tę tradycję.

  Rekolekcje trwały od 17 do 21 sierpnia i brało w nich udział 10 – 14 dzieci, ale wierzymy, że w przyszłym roku będzie ich więcej. Niedaleka odległość od Wilna pozwoliła nam odwiedzić to piękne miasto i zobaczyć jego szczególne miejsca. Byliśmy również w Nowej Wilejce, aby pomodlić się na grobie o. Franciszka Świątka, redemptorysty, który żył i umarł w Wilnie (†1976).

  W październiku czeka nas Ogólnopolski zjazd Zespołu Misyjnego „Wschód”. Będzie to czas podsumowań wakacyjnych rekolekcji, przyjęcia nowych osób a także jakiegoś pierwszego planowania rekolekcji w 2023 roku.

  Już teraz podajemy do wiadomości, że to spotkanie Zespołu odbędzie się w dniach 21-23 października 2022 w Kaniach Helenowskich (powiat Pruszkowski). Zapraszamy wszystkich chętnych.

  Kontakt: zmwschod.redemptor.pl

  e-mail: zespol.wschod@gmail.com

  fb: @ZMiWschod

  o. Sylwester Pactwa CSsR, Tuchów

  Udostępnij