• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Rzym: papież Franciszek przyjął na audiencji Radę Generalną Zgromadzenia Redemptorystów

  Ojciec Święty Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Radę Generalną Zgromadzenia Redemptorystów na czele z przełożonym generalnym o. Rogério Gomesem CSsR, w dniu 274 rocznicy papieskiego zatwierdzenia zgromadzenia, tj. 25 lutego 2023 r. W spotkaniu udział wzięli także urzędnicy kurii generalnej zgromadzenia.

  Papież Franciszek przywitał wszystkich osobiście w drzwiach swojej biblioteki. Po zajęciu miejsc o. generał wręczył papieżowi prezent – kolekcja płyt CD z pieśniami alfonsjańskimi, krzyż biskupi z herbem zgromadzenia w srebrze i małą srebrną figurkę św. Alfonsa. Następnie zwrócił się do Ojca Świętego w imieniu zgromadzenia, dziękując mu za jego przesłanie podczas audiencji w październiku 2022 r. w czasie XXVI Kapituły Generalnej i zapewnił, że jako redemptoryści bierzemy sobie do serca jego słowa, aby stale wychodzić z naszych stref komfortu i docierać na peryferie z Dobrą Nowiną o Odkupieniu.

  O. Rogério podziękował również Ojcu Świętemu za przyznanie Akademii Alfonsjańskiej statusu papieskiego instytutu wyższego.

  W bardzo osobistym dialogu z nami Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że w tym dniu przypadła 274. rocznica zatwierdzenia reguły przez papieża Benedykta XIV. Mówił o swoim podziwie dla Benedykta XIV jako bardzo mądrego prawnika kanonicznego i moralisty, ale także bardzo ludzkiego papieża, który był w kontakcie z problemami ludzi. (…)

  Ojciec Święty był  także bardzo zainteresowany liczbą redemptorystów na świecie i liczbą powołań, na co o. Rogério przedstawił mu najnowsze statystyki, zwracając szczególną uwagę na to, że mamy około 800 młodych postulantów, kandydatów, nowicjuszy oraz studentów filozofii i teologii. Ojciec Święty chciał wiedzieć, z jakich części świata są te powołania, na co o. Rogério wyjaśnił, że szybki wzrost powołań jest w Azji i Afryce, natomiast w Ameryce Łacińskiej jest ich stała liczba, ale niestety nastąpił krytyczny spadek powołań w Europie i Ameryce Północnej.

  Papież mówił nam o znaczeniu promowania powołań do redemptorystowskiego stylu życia podkreślając, że musimy to pilnie podjąć. Nalegał także, abyśmy zwracali większą uwagę na jakość powołań niż na ich ilość. Prosił, abyśmy sprawdzali wszystkie powołania i podał nam kilka przykładów seminariów, w których były poważne problemy moralne wśród seminarzystów, akcentując że trzeba się tym zająć. Powtórzył, że trzeba dbać o promocję powołań i uważnie podążać za tymi, którzy się formują.

  O. Rogério przedstawił Ojcu Świętemu pracę Rady Generalnej nad dokumentami kapitulnymi, przesłaniem, refleksją nad naszą tożsamością, misją, życiem konsekrowanym, formacją i przywództwem. (…) Podzielił się również z Ojcem Świętym informacjami na temat misji redemptorystów w naszych sanktuariach, zwłaszcza w Aparecida w Brazylii, które to miejsce papież bardzo miło wspomina.

  Ojciec Święty na koniec podziękował o. Rogério i radzie za wizytę, poprosił o modlitwę za jego posługę i zachęcił, abyśmy z odwagą szli naprzód w misji przewodniczenia powierzonej nam wobec Zgromadzenia i całego Kościoła w tym czasie synodu.

  Na koniec zaprosił nas do odmówienia z nim modlitwy „Zdrowaś Mario”, wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie zakończył udzielając nam swojego apostolskiego błogosławieństwa.

  o. Joseph Ivel Mendanha CSsR, radny generalny, Rzym

  za: cssr.news

  Udostępnij