• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Pierwsze podsumowanie pomocy zakonów męskich w Polsce na rzecz uchodźców z Ukrainy

  POMOC W POLSCE

  Według początkowych i niepełnych danych, jakie spłynęły do sekretariatu Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, w bezpośrednią pomoc było zaangażowanych: 110 domów zakonnych, w których schronienie znalazło 652 rodziny, 3064 osoby, z czego 1362 to dzieci. W zakonnych parafiach i duszpasterstwach w 239 domach parafian przyjęte zostały 224 rodziny, 999 osób, z czego 374 to dzieci. 4 zakonne ośrodki przyjęły 61 niepełnosprawnych, z czego 37 to dzieci.

  W 34 wspólnotach czy dziełach zakonnych wydawane są obecnie posiłki, których obecnie wydaje się już 5193 (rozpoczynano od kilku czy kilkunastu posiłków dziennie), a z dotychczasowej pomocy skorzystało szacunkowo już przynajmniej 13 628 osób. W 189 placówkach zakonnych wydano do tej pory 424 paczki, a z tego rodzaju pomocy skorzystały już 983 osoby.

  Domy, parafie, rektoraty i dzieła zakonne włączyły się w 27 miejscach w akcję Caritas Polska „paczka dla Ukrainy”, zbierając 1870 paczek, z których 705 już trafiło do magazynów Caritas. W 17 punktach na granicy działają zakonnicy, pomagając wielu setkom ludzi, we współpracy z 81 wolontariuszami związanymi z zakonami męskimi.

  Z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszyły przynajmniej 34 samochody, wioząc 96,7 t. darów (w transportach znalazły się m.in. leki, środki medyczne, żywność, generatory prądu, śpiwory, karimaty, koce, poduszki, kołdry, łóżka polowe, plecaki, bielizna i odzież, środki czystości, latarki, powerbanki, kosmetyki itp.).

  Udzielono też w 20 miejscach innego rodzaju pomocy, z której skorzystało szacunkowo ok. 252 osób. W zakonnych placówkach organizowana jest opieka oraz zajęcia edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci z Ukrainy (np. plastyczne, taniec, policyjne, szachowe, gry i zabawy) czy nauka języka angielskiego. Dzieci przyjmowane są do zakonnych przedszkoli i szkół. Wielu zakonników jako wolontariusze, znający język ukraiński, pomaga w rozlokowywaniu uchodźców, współpracując z lokalnym Caritas. Zakony i prowadzone przez nie dzieła udostępniają na bieżąco powierzchnie dla magazynowania pomocy na rzecz Caritas czy własnych działań. W kilku miejscach świadczona jest także pomoc prawna i psychologiczna oraz tłumaczenie dokumentów potrzebnych do podjęcia
  pracy. Uchodźcy korzystają z udostępnionego przez zakony transportu, aby nie tylko dotrzeć do miejsc zakwaterowania, ale także załatwić bieżące sprawy.

  WIĘCEJ: Polscy redemptoryści angażują się na różnych polach w pomoc Ukrainie

  KARTY SIM DLA UCHODŹCÓW

  KWPZM, we współpracy z ORANGE POLSKA SA, koordynuje i rozprowadza także karty telefoniczne PREPAID SIM dla uchodźców z Ukrainy, przybywających w naszych domach zakonnych i prowadzonych dziełach (na chwilę obecną rozprowadzonych i aktywowanych jest już ponad 1000 szt.). Umożliwia to im kontakt z bliskimi w Ukrainie, znajomymi na terenie Polski a korzystając z internetu dowiedzieć się bieżących informacji.

  POMOC NA UKRAINIE

  Wiele wspólnot życia konsekrowanego ma zakonników pracujących na Ukrainie, zarówno w miejscach objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi, jak i poza nimi. Także i tym kanałem świadczona jest bezpośrednia pomoc poszkodowanym oraz wewnętrznym uchodźcom. Bieżące informacje o pomocy niesionej przez zakony męskie ludziom potrzebującym, zwłaszcza na miejscu w Ukrainie, można znaleźć na podstronie internetowej „Życie Zakonne. Serwis Informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce”: https://www.zyciezakonne.pl/dzialy/wiadomosci/zakony-dla-ukrainy/

  Działalność wspierana jest przez wyznaczonego koordynatora ogólnopolskiego dla zakonów męskich, który w „Biuletynach – Pomoc Ukrainie” (do tej pory wysłano ich 22) dostarcza do poszczególnych jednostek informacje przekazywane przez organa państwowe i Caritas Polska. We współpracy z prawnikami przygotowywana jest analiza przepisów prawnych podpisanej 13.03.2022 roku ustawy pomocowej, aby dać domom i dziełom zakonnym niezbędne narzędzia do skutecznej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

  Sekretariat KWPZM

  Udostępnij