• Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
    Portal Kaznodziejski
    Peregrynacja relikwii św. Gerarda
  • Menu

    Oddać się najpiękniejszej misji tak jak Maryja! – szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2026

    Choć był to poniedziałek, 6 lipca 2026 r., do sanktuarium w Tuchowie nieustannie napływały rzesze pielgrzymów, pragnących stanąć przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej. Nie zabrakło zorganizowanych grup pielgrzymkowych, których uczestnicy ofiarowali trud swojej drogi, by przed ołtarzem Pani i Królowej Ziemi Tarnowskiej powierzyć Jej swoje intencje, troski oraz sprawy rodzinne.

    W ten sposób druga część Wielkiego Odpustu Tuchowskiego Roku Pańskiego 2026 została zainaugurowana modlitwą, wdzięcznością i żywą obecnością wiernych, którzy przybyli na Lipowe Wzgórze, aby spotkać się z Maryją i przez Nią jeszcze pełniej zjednoczyć się z Jej Synem, Jezusem Chrystusem, obecnym w Eucharystii.

    Mottem tegorocznego odpustu są słowa: „Z Maryją nieśmy światu Chrystusa”. Hasło to wybrzmiewało również podczas poniedziałkowych homilii, przypominając, że misja głoszenia Ewangelii nie jest zarezerwowana jedynie dla biskupów, kapłanów czy osób konsekrowanych, lecz stanowi powołanie każdego ochrzczonego.

    Mszy Świętej o godz. 9.00, sprawowanej szczególnie w intencji seniorów, emerytów i rencistów, przewodniczył o. Stanisław Kiełbasa CSsR, misjonarz ze wspólnoty redemptorystów w Bardzie Śląskim. Rozpoczynając homilię, postawił zebranym pytanie: „Co dla nas oznacza wezwanie: «Z Maryją nieśmy światu Chrystusa»?”

    Kaznodzieja, odwołując się do wydarzeń z życia Najświętszej Maryi Panny opisanych na kartach Ewangelii, ukazał Ją jako Tę, która całkowicie zaufała słowu Bożemu i uczyniła je fundamentem swojego życia. Podkreślił, że każdy chrześcijanin, pragnąc naśladować Maryję i skutecznie nieść Chrystusa innym, powinien każdego dnia wsłuchiwać się w Boże słowo, przyjmować je sercem, a następnie przekazywać swoim życiem i świadectwem. Chrześcijanin jest bowiem człowiekiem Słowa – tego, które najpierw przemienia jego samego, a dopiero potem dociera do innych.

    Z uśmiechem o. Stanisław nawiązał także do swoistej „podwyżki”, jaką może wyprosić nam Matka Boża. Nie chodzi jednak o dobra materialne, lecz o wzrost wiary, nadziei i miłości. Maryja nieustannie prowadzi człowieka do Chrystusa, aby On swoją łaską umacniał ludzkie serca i uzdalniał do odważnego świadczenia o Ewangelii wszędzie tam, gdzie toczy się codzienne życie.

    Sumie odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Liszka, koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w diecezji tarnowskiej. Zwracając się szczególnie do osób żyjących duchowością św. Ojca Pio, podkreślił, że licznie przybywający do Tuchowa pielgrzymi są wymownym znakiem żywej miłości do Matki Najświętszej.

    W homilii główny celebrans przypomniał, że Maryja jest pierwszą „monstrancją” Jezusa Chrystusa w historii świata i Kościoła. To Ona jako pierwsza zaniosła Zbawiciela ludziom, dlatego pozostaje niezrównanym wzorem każdego ucznia Chrystusa. Cześć oddawana Matce Bożej nie zatrzymuje się na Niej samej, lecz zawsze prowadzi do Jej Syna. Od Maryi uczymy się całkowitego zawierzenia Bogu oraz gorliwości w wypełnianiu najpiękniejszej misji, jaką Chrystus powierza swojemu Kościołowi – niesienia Ewangelii wszystkim ludziom.

    Po południu, podczas Godziny Miłosierdzia, dziedziniec tuchowskiego sanktuarium wypełnił się dziećmi należącymi do Podwórkowych Kół Różańcowych oraz Dziewczęcej Służby Maryjnej. Wspólnej modlitwie przewodniczyli m.in. p. Magdalena Buczek – założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, o. Piotr Dettlaff CSsR z Radia Maryja oraz ks. bp Antoni Długosz z archidiecezji częstochowskiej.

    Podczas Eucharystii skierowanej do najmłodszych bp Antoni Długosz w prosty i pełen ciepła sposób przypomniał o wartościach, na których powinno opierać się życie chrześcijańskiej rodziny. Zachęcał dzieci do codziennej modlitwy, miłości do Jezusa i Maryi oraz do odważnego dawania świadectwa swojej wiary. Podkreślił, że to właśnie w rodzinie człowiek uczy się spotkania z Chrystusem i odkrywa piękno życia według Ewangelii.

    Wieczornej Mszy świętej, kończącej szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, przewodniczył o. Sylwester Cabała CSsR, radny zwyczajny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W liturgii uczestniczyli licznie zgromadzeni pielgrzymi, wśród nich Przyjaciele Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz członkowie Róż Żywego Różańca.

    W homilii o. Sylwester nawiązał do modlitwy kończącej adhortację apostolską Evangelii gaudium papieża Franciszka. Przypomniał, że Maryja jest doskonałym wzorem ucznia i misjonarza Chrystusa, ponieważ pod natchnieniem Ducha Świętego przyjęła Słowo Życia z pełnym zaufaniem i całkowitym oddaniem Bogu. Dzięki temu nieustannie uczy Kościół, jak odpowiadać Bogu własnym „tak” oraz z odwagą podejmować dzieło ewangelizacji. Jak podkreślił kaznodzieja, świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje dziś ludzi gotowych nieść Dobrą Nowinę, a misja ta pozostaje najpiękniejszym zadaniem, jakie Bóg powierza swoim uczniom.

    Pięknym zwieńczeniem dnia był wieczór świadectw powołaniowych. Swoją drogą do kapłaństwa podzielili się nowo wyświęceni prezbiterzy Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela – o. Kacper Grabowski CSsR oraz o. Stanisław Stańczyk CSsR. O doświadczeniu życia i posługi kapłańskiej opowiedział również o. Ireneusz Krzywoń CSsR, od kilku lat posługujący w Gliwicach. Ich świadectwa stały się dla zgromadzonych umocnieniem wiary oraz przypomnieniem, że Bóg nieustannie powołuje ludzi do służby Kościołowi, a odpowiedź udzielona z ufnością i odwagą przynosi obfite owoce.

    Szósty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego po raz kolejny pokazał, że Maryja nieustannie prowadzi wiernych do Chrystusa. Modlitwa, Eucharystia, pielgrzymowanie oraz świadectwa wiary stały się zachętą, aby każdego dnia z odwagą odpowiadać na Boże wezwanie i nieść Ewangelię tam, gdzie żyjemy. Niech owoce tego dnia umacniają serca pielgrzymów, inspirują do wiernego podążania za Chrystusem i przypominają, że najpiękniejszą misją chrześcijanina jest dzielenie się Jego miłością z drugim człowiekiem.

    br. Patryk Czajkowski CSsR, WSD Redemptorystów w Krakowie

    fot. Krzysztof Jasiński, Tuchów

    fot. WSD Redemptorystów

    Udostępnij