• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Perth Amboy: Dzień Papieski

  Minęło 40 lat od dnia, który nam katolikom sprawił ogromna radość. 16 października cały świat, a szczególnie my Polacy wspominaliśmy ten piękny dzień, kiedy to nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się dym oznajmiający o dokonanym wyborze kolejnego następcy św. Piotra. O godz.18.44 reflektor rozświetlił loggię bazyliki a w niej pojawił się kardynał Pericle Felici i oznajmił całemu światu „Habemus Papam”. Ten papież z „dalekiego kraju” przełamywał lody, burzył mury i łączył wszystko co było rozłączone przez konflikty międzynarodowe. Docierał tam gdzie innym się nie udawało, bywał w miejscach , do których poprzednicy nie potrafili wkroczyć. To nasz Jan Paweł II. O wielkim Polaku – my dumni rodacy możemy mówić, pisać, opowiadać w nieskończoność.

  Dlatego my dziś z dumą w sercu wspominamy ten cudowny moment szczególnie w parafii pod wezwaniem św.Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ. W tym roku 16 października przypadł we wtorek w dniu katechezy dla dzieci w języku polskim. Wszyscy uczęszczający na polską katechezę włączyli się w atmosferę październikowego dnia sprzed czterdziestu lat.

  Uczniowie klas VI, VII i VIII odczytywali teksty związane z pontyfikatem. Wiele emocji wzbudził prezentowany na dużym ekranie obraz, kiedy to Karol Wojtyła pojawił się uśmiechnięty 16 października 1978 roku. Wieczór przeplatany był wspólnie śpiewanymi pieśniami wśród, których dominowała ulubiona pieśń oazowa „Barka”. Oficjalną część zakończył fragment pogrzebu św.Jana Pawła II i obraz przewracanych kart Ewangeliarza na trumnie papieża.

  Dalszą część spotkania rozpoczął o. Łukasz Drożak wspominając swoje spotkania z Janem Pawłem II, następnie sama podzieliłam się swoimi wrażeniami a po mnie o.Waldemar Łątkowski, który przekazał mikrofon obecnemu na sali swojemu bratu, który przybył z Polski. Natomiast on cytował fragmenty wspomnień kolegów z młodzieńczych lat Karola Wojtyły. Nie zabrakło opowieści o aktorstwie, sporcie i wielu innych zainteresowaniach, którymi wypełnione było życie papieża.

  Tak też się złożyło, że Marek Łątkowski wraz z żoną Elżbietą Wasiuczyńską przebywają w USA na zaproszenie Centrali Polskich Szkół Dokształcających i są artystami w pełnym tego słowa znaczeniu. Pani Ela zachęciła wszystkich uczestników wieczornicy do stworzenia drzewka dla naszego papieża. Na przygotowanych wcześniej listkach dzieci wpisywały cechy Jana Pawła II. Dzięki temu powstało piękne drzewo nadziei z najpiękniejszymi cechami.

  Cały wieczór przebiegł w modlitewnej atmosferze, zadumie i wielkiej radości, że jesteśmy Pokoleniem Jana Pawła II .

  Dorota Nycz

  www.johnpaulsecond.com

  Udostępnij