• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Perth Amboy: dzieci i młodzież na Wakacjach z Panem Bogiem

  Liczna grupa dzieci i młodzieży z New Jersey i Nowego Jorku wraz z opiekunami i duszpasterzami uczestniczyła w Wakacjach z Panem Bogiem. Tegoroczny wspólny wakacyjny wyjazd (tzw. camp) odbył się w dniach 1-7 lipca. Wraz z opiekunami wzięło w nim udział 140 osób. Wakacje z Panem Bogiem to ciesząca się dużą popularnością forma wakacyjnego wypoczynku, który od 16 lat jest organizowany przez redemptorystów pracujących parafii św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ.

   

  Od kilku lat spotykamy się nad malowniczym Lake George w górach Adirondack. Ośrodek YMCA w Silver  Bay zapewnia nam wszystko co potrzebne, aby wakacyjny turnus upłynął jak najlepiej. Mamy do dyspozycji dwuosobowe pokoje (wprawdzie bez klimatyzacji, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić :), wspaniale zaopatrzoną stołówkę (nikt nie chodził głodny), sale konferencyjne, salę gimnastyczną ze ścianką wspinaczkową, boiska, miejsce specjalnie przygotowane na ognisko, strzeżoną plażę i oczywiście bezcenne, piękne widoki: góry i jezioro, od którego ciężko oderwać wzrok.

  Tegoroczny camp upłynął nam pod hasłem „Pismo Święte”. Rozważaliśmy powołanie apostołów oraz ewangeliczne przypowieści: o dobrym pasterzu i zagubionej owcy, o siewcy oraz o miłosiernym Samarytaninie.

  Każdy dzień, w tym roku wyjątkowo upalny, rozpoczynaliśmy poranną gimnastyką i krótką modlitwą. Po śniadaniu odbywały się spotkania tematyczne w odpowiednio podzielonych grupach wiekowych. Tegoroczni uczestnicy Wakacji z Panem Bogiem to dzieciaczki od lat dwóch do młodzieży w wieku lat szesnastu. Każda z grup, pod opieką swoich opiekunów oraz ojca Waldemara i ojca Łukasza, każdego dnia oprócz spotkań w grupie uczestniczyła w Eucharystii, w wyprawie na plażę bądź w góry, rozgrywaliśmy mecze piłki nożnej i siatkówki, wzięliśmy udział w paradzie zorganizowanej przez pracowników YMCA z okazji święta 4 lipca, były ogniska i dyskoteki. Tradycyjnie przeprowadziliśmy konkurs czystości pokoi, który tak naprawdę ma na celu zachęcenie młodych ludzi do dbania o porządek w swoim otoczeniu. Liczymy, że po powrocie do domu w niektórych zostanie nawyk zaściełania swojego łóżka i pilnowania porządku, czym pomogą swoim rodzicom.

  Podczas Wakacji z Panem Bogiem chcemy też uwrażliwiać naszych uczestników na drugiego człowieka, na jego potrzebę bycia zauważonym. Stąd tradycyjne losowanie swojego „cichego przyjaciela”, o którego dbamy przez cały tydzień, pamiętając o nim w modlitwie czy robiąc mu małe, przyjemne niespodzianki każdego dnia campu.

  Każdy poprzedni camp pozostawił na pewno w sercach i pamięci uczestników coś wyjątkowego. Liczymy, że tak będzie i tym razem. Tegoroczne Wakacje z Panem Bogiem były wyjątkowe chociażby ze względu na wizytę niecodziennego gościa. We wtorkowy wieczór pojawił się na modlitwie kończącej dzień ks. abp Wacław Depo, metropolita  częstochowski.

  Arcybiskup celebrował środową Mszę Świętą w plenerze, wygłosił kazanie, a po Mszy odpowiadał na pytania dzieci i wspominał swoją młodość. Było to bardzo sympatyczne spotkanie i jednocześnie niesamowite przeżycie.

  Tydzień szybko minął, zapytani o wrażenia uczestnicy odpowiadali tak: Jakub, który skończył czwartą klasę zapytał, dlaczego camp trwa tylko tydzień?! Dziewięcioletni Maciek zapytany, czy podoba mu się na Wakacjach z Panem Bogiem odpowiedział z nieco smutną miną, że tak, ale smuci się, ponieważ musi czekać cały rok, żeby przyjechać na kolejny camp. Czternastoletni Adam, który na Wakacje z Panem Bogiem przyjechał pierwszy raz, za namową swoich przyjaciół z Nowego Jorku wyraził żal, że tak późno zdecydował się dołączyć do uczestników Wakacji z Panem Bogiem i stwierdził, że będzie przyjeżdżał na campydo osiemnastego roku życia.

  Moja prawie szesnastoletnia córka w drodze powrotnej do domu miała łzy w oczach mówiąc, że już tęskni za swoimi polskimi przyjaciółmi. Stwierdziła, że polska młodzież jest zupełnie inna niż ta, z którą spotyka się na co dzień w szkole. Ci młodzi ludzie stworzyli naprawdę zgraną grupę, która czeka cały rok, żeby w tym gronie spędzić wspólnie lipcowy tydzień. Umieją pięknie razem spędzać czas, dzielą się swoimi talentami muzycznymi, pomagają w opiece nad maluchami… Wielu z nich przyjeżdża na camp od lat, a nam opiekunom i organizatorom Wakacji z Panem Bogiem, raduje się serce widząc młodzież, która rośnie razem z campem. Wakacje z Panem Bogiem stały się jakby tradycją, dla wielu z nas to nieodzowny punkt każdych wakacji.

  Dziękujemy organizatorom, którzy praktycznie cały rok planują i pracują nad tym, aby ten jeden tydzień mógł odbyć się bez żadnych zakłóceń i przykrych niespodzianek. Dziękujemy też siostrom zakonnym ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, które dołączyły do nas i wnoszą bardzo dużo dobrego do naszej wspólnoty wakacyjnej. Zachęcamy rodziców, aby dołączyli do nas, aby wybrali się na Wakacje z Panem Bogiem wraz ze swoimi dziećmi w przyszłym roku. Razem możemy jeszcze więcej!

   

  Małgorzata Skrodzki, Nowy Jork

   

  więcej zdjęć >>

   

  Udostępnij