• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  O konkursie na logo Roku Świętego Gerarda Majelli

  W grudniu 2018 r. o. Prowincjał ogłosił rok 2019 w Prowincji Warszawskiej Redemptorystów Rokiem Św. Gerarda Majelli. Wpisuje się on w program duszpasterski 2018/2019, którego motto brzmi: „W mocy Bożego Ducha”. W tym czasie możemy doświadczyć, że życie i działanie według Ewangelii, przynosi obfite owoce dzięki mocy Ducha Świętego.

  Przed ogłoszeniem tego wydarzenia, kilku naszych Współbraci zostało poproszonych o uczestniczenie w konkursie na logo Roku Św. Gerarda, który wygrała praca autorstwa o. Andrzeja Kowalskiego.

  WIĘCEJ: Logo Roku Świętego Gerarda Majelli do pobrania w dużym rozmiarze w pliku JPG

  WIĘCEJ: Logo Roku Świętego Gerarda Majelli do pobrania w dużym rozmiarze w pliku PDF

  WIĘCEJ: Logo Roku Świętego Gerarda Majelli do pobrania w dużym rozmiarze w pliku CDR

  Poniżej prezentujemy prace wszystkich autorów, a niektóre z nich wraz z opisem.

  * * *

  O. Andrzej Kowalski przedstawił do konkursu oprócz pracy zwycięskiej jeszcze 3 inne propozycje: OBRAZY

  WIĘCEJ: Praca o. Andrzeja Kowalskiego nr 2 w dużym rozmiarze do pobrania

  WIĘCEJ: Praca o. Andrzeja Kowalskiego nr 3 w dużym rozmiarze do pobrania

  WIĘCEJ: Praca o. Andrzeja Kowalskiego nr 4 w dużym rozmiarze do pobrania

  * * *

  A oto praca o. Tymoteusza Macioszka:

  Autor wyjaśnia: „Logo przedstawia postać mężczyzny ubranego w habit. Ma on wzniesione ręce i unosi się nad ziemią.  Jest to wyobrażenie św. Gerarda Majelli w ekstazie (oryginalny obraz znajduje się na stronie redemptor.pl w zakładce o św. Gerardzie). Na wysokości jego korpusu widać uproszczone przedstawienie ognia złożonego z trzech płomieni. W ten sposób chciałem się odnieść do tematu roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”, gdyż ogień to znak Ducha Świętego (Dz 2, 3). Święty Gerard był napełniony tym płomieniem. Ogień Boży wypełniający wnętrze człowieka to motyw zakorzeniony w duchowości chrześcijańskiej. Widać to chociażby w dziele św. Jana od Krzyża „Żywy płomień miłości”, a także w „Stopniach modlitwy” bł. M.C. Crostarosy (dokładnie w dziesiątym stopniu)”.

  WIĘCEJ: Praca o. Tymoteusza Macioszka w dużym rozmiarze do pobrania

   

   

   

  * * *

  Br. kleryk Dominik Król podjął się odważnej próby przedstawienia logo w nawiązaniu do kojarzonej przez wielu troski, jaką św. Gerard Majella roztacza nad matkami oczekującymi potomstwa.

  Wyjaśnia to logo w następujący sposób: „Najważniejszy przekaz tego logo skierowany jest do ludzi prostych, którzy aby go zrozumieć nie muszą sięgać do słownika symboli teologicznych. W centrum logo znajduje się wizerunek dziecka przytulającego się do brzucha swojej mamy, która jest w ciąży. Zamysłem tego logo jest, aby ludzie się z nim zidentyfikowali, a potem, pociągnięci tym obrazem zainspirowali się św. Gerardem. Obraz ten poddaje też przekonanie, że w centrum tego roku nie jest sam Gerard jako taki, ale ludzie, którym chcemy pomóc przez jego wstawiennictwo. Myślę, że ta scena na trwałe pomoże wywołać reakcję św. Gerard = kobieta w ciąży, dziecko. Obraz ukazany w ciepłych barwach wywołuje również ciepłe emocje: spokoju i równowagi.

  Dalsze symbole nie są tak jednoznaczne, ale również widoczne, dające się zauważyć na drugi rzut oka:

  # CSsR informuje z czym (z kim) mamy do czynienia. Symbol #, rozpoznawany już przez większość (zwłaszcza młodych ludzi), nasuwa skojarzenie – jeśli św. Gerard, to CSsR, czyli Redemptoryści.

  Gałązki zapożyczone z herbu redemptorystów.

  W tle znajduje się gołębica, czyli symbol Ducha Św., notabene wykraczająca poza obrys logo, oznaczająca wykraczanie Boskiej logiki poza schematy.

  Napisy informujące o roku liturgicznym, a także o roku św. Gerarda”.

  WIĘCEJ: Praca br. Dominika Króla w dużym rozmiarze do pobrania

  * * *

  Br. kleryk Piotr Mazur w swojej pracy podkreśla opiekę św. Gerarda nad rodzinami.

  Pisze w wyjaśnieniu: „W centralnej części logotypu umieszczona jest postać św. Gerarda, którego rozpoznać można po koloratce redemptorystowskiej oraz krzyżu znajdującym się po prawej stronie, z którym zazwyczaj jest kojarzony. Nad jego głową widnieje aureola, znak świętości. Wizerunek Gerarda jako patrona matek uzupełnia para ludzi: mężczyzna i kobieta, która oczekuje narodzin dziecka. Postać Gerarda wpisana jest w koło – symbol pełni, które ścięte u dołu sprawia wrażenie, że Gerard wychyla się; jest to nawiązanie do sztuki pisania ikon, gdzie przedstawione na nich osoby „wychylają się” ze świata wieczności. Całość domknięta jest siedmioma płomieniami, symbolizującymi siedem darów Ducha Świętego. W podstawie logotypu umieszczony został podpis „Rok św. Gerarda Majelli”.

  WIĘCEJ: Praca br. Piotra Mazura w dużym rozmiarze do pobrania

   

   

  * * *

  Br. kleryk Łukasz Vetter wykorzystał do stworzenia swojej pracy znany wizerunek św. Gerarda, w który poprzez graficzne zabiegi włożył interesującą interpretacje.

  Symbolikę loga wyjaśnia w następujący sposób:

  „Elementy loga:

  1. Znane z obrazów popiersie św. Gerarda w artystycznym stylu podkreślającym sylwetkę świętego (to sprawia, że święty dobrze jest widoczny nawet w pomniejszeniu obrazu).
  2. Symbol Ducha Świętego – jest to symbol hasła duszpasterskiego na rok 2019 w Polsce: „W mocy Bożego Ducha”. Duch Święty wychodzi od św. Gerarda – jest to znak, że nasz święty współbrat był przepełniony Duchem Świętym.
  3. Rok 2019 – oznacza rok, na który przeznaczone jest logo (Rok św. Gerarda).
  4. Kolorystyka i kształty wewnątrz loga są dopasowane w następujący sposób:
  • Jednorodny kolor paska, na którym znajduje się rok 2019, jest miejscem, w które wchodzi nauka i życie św. Gerarda naznaczone Duchem Świętym. Duch Święty „wlatuje” niejako w nasze czasy, czyniąc tym samym aktualnym postać świętego.
  • Głowa św. Gerarda jest otoczona w górnej części konturami o jaśniejszym kolorze. Przy pomniejszeniu zdjęcia, czy przymrużeniu oka można odnieść wrażenie, jakby była oświetlona.
  • Kolorystyka twarzy oraz całego loga przybliżona jest do koloru złotego. Ma to podkreślić miejsce, z którego święty wychodzi – z wieczności.
  • Górna część twarzy jest w nieco ciemniejszym odcieniu. Oczy św. Gerarda w tej odsłonie to oczy zatroskanego o zbawienie drugiego człowieka. To oczy wpatrzone głęboko w tego, kto spogląda na wizerunek. Św. Gerard był znany z daru Ducha Świętego, dzięki któremu miał wgląd w dusze grzesznika.
  • Dolna część twarzy to usta. Nieco jaśniejszy kolor podpowiada, że można poświęcić osobny czas na nauczanie i sposób głoszenia Odkupienia. Zatem oddzielone oczy od ust są propozycją do stworzenia osobnej refleksji na temat duchowości (oczy) i nauki (usta), jaką możemy od św. Gerarda wydobyć”.

  WIĘCEJ: Praca br. Łukasza Vettera w dużym rozmiarze do pobrania

  * * *

  Gratulujemy autorom wysiłku i kreatywności!

  Dzięki ich życzliwości wszystkie prace mogą być wykorzystane w różnorakiej duszpasterskiej, wydawniczej czy innej działalności. Prace te są do pobrania na naszej stronie.

  o. Dariusz Paszyński CSsR, Wikariusz Prowincjała, Warszawa

   

  Udostępnij