• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  O. Aleksander Drogoś CSsR uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

  O. Aleksander Drogoś CSsR został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył wojewoda małopolski p. Ryszard Pagacz. Nadanie odznaczenia odbyło się 8 grudnia 2022 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy Zdrój. Ojcu Aleksandrowi serdecznie gratulujemy!

  O. Aleksander Drogoś, lat 89, pracował jako duszpasterz, a następnie jako misjonarz ludowy. Pełnił funkcje przełożonego oraz proboszcza w różnych naszych redemptorystowskich parafiach i wspólnotach.

  Podczas pobytu w Warszawie, z jego inicjatywy, podziemia kościoła św. Klemensa na Woli zostały udostępnione dla działalności ludzi związanych z Solidarnością. Współdziałał również w tworzeniu opozycyjnej Grupy „Wola”.

  Posługiwał także na Białorusi jako kapelan sióstr zakonnych oraz proboszcz parafii w Wołpie. W swojej działalności kładł duży nacisk na wolność człowieka, wspierał także Polaków w kultywowaniu narodowego języka wśród dzieci i młodzieży o polskich korzeniach. W swoich kazaniach zawsze wskazywał na takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.

  Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. Otrzymują go ci, którzy od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności i kulturowej tożsamości.

  o. Łukasz Drożak CSsR, Tuchów

  ***

  Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

  Ustanowiony w 2018 r. jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę  stulecia  odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

  Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018–2021. Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez:

  1) pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,

  2) walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,

  3) aktywną działalność zawodową i społeczną,

  4) twórczość naukową, literacką i artystyczną

  – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w  tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

  Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

  (za: prezydent.pl)

   

  Udostępnij