• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Nowy numer biuletynu „Apostoł Polski”

  Ukazał się nowy numer biuletynu sprawy beatyfikacji redemptorysty, Czcigodnego Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego „Apostoł Polski” nr 73 (grudzień 2022 – styczeń 2023). Zachęcamy do lektury i modlitwy o jego beatyfikację!

  WIĘCEJ: O. Bernard Łubieński Czcigodnym Sługą Bożym!

  Przez ostanie trzy lata zgłębiliśmy tajemnicę obecności Chrystusa w Eucharystii. Tematem nowego roku duszpasterskiego w Polsce, który rozpoczęliśmy w pierwszą niedzielę Adwentu, będzie tym razem nasza wiara w Kościół. Chcemy przede wszystkim sobie uświadomić, co w istocie znaczy „Wierzyć w Kościół” i dlaczego warto jest „Wierzyć Kościołowi”. Chcemy sobie przypomnieć, że Kościół nie jest jakąś zewnętrzną instytucją, ale że my wszyscy ochrzczeni go stanowimy. Chcemy uczyć się podążać wraz z Kościołem wspólną drogą, która choć bywa wyboista, to jednak prowadzi ku zbawieniu.

  Warunkiem podjęcia tej wspólnej drogi wraz z Kościołem i w Kościele jest umiłowanie Kościoła, bo inaczej iść razem się po prostu nie da (Jak świece płonące w ciemnym miejscu; Wspomnienia o Słudze Bożym o. Bernardzie). Nie sposób jest też mówić o wierze w Kościół bez pogłębienia synodalnego wymiaru jego życia, a synodalność jest zdrowym sposobem urzeczywistniania się Kościoła na co dzień jako komunii (o. Bernard Łubieński, O bractwie dla młodzieży, cz. I).

  Warto też sobie uświadomić, że ludzki grzech nie podważa sensu Kościoła ani wartości jego misji, bo przecież jest on święty, ale wyłącznie dlatego, że obecny jest w nim Chrystus, a jako wspólnota jest wspólnotą grzesznych ludzi. To my, ludzie, sprawiamy, że w Kościele jest tyle grzechu, choć on sam jest święty świętością samego Boga.

  We wspólnocie Kościoła istnieją także różne zgromadzenia zakonne. Wśród nich jest też Zgromadzenie Redemptorystów. W przyszłym roku mija 140 lat od powrotu redemptorystów do Polski (O powrocie Kongregacji Najświętszego Odkupiciela do Polski) i powstania pierwszego klasztoru w Mościskach (dzisiaj Ukraina).

  Adwent jest dla nas również czasem przygotowania na czekające nas święta Bożego Narodzenia. Otwórzmy Chrystusowi nasze serca, by On mógł się w nas narodzić i napełnić swoim pokojem. Módlmy się też o ten pokój dla udręczonej wojną Ukrainy. Nie ustawajmy również w modlitwie o beatyfikację o. Bernarda Łubieńskiego.

  Redakcja

  o. Sławomir  Pawłowicz CSsR, Wicepostulator Beatyfikacji Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego

  ul. Wysoka 1, 33-170 Tuchów lub e-mail: o.bernard@cssr.pl

  WIĘCEJ: Starsze numery biuletynu „Apostoł Polski”

  Udostępnij