• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Nowe znaczki turystyczne z kościołami redemptorystów w Warszawie i Gliwicach

  Jesienią 2021 r. ukazały się nowe znaczki turystyczne z kościołami redemptorystów. Do dziewięciu wcześniejszych dołączyły znaczki z warszawskim kościołem św. Benona na Starym Mieście oraz z sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach. Wszystkich kolekcjonerów zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc i nabycia znaczków!

  * * *

  Kościół św. Benona w Warszawie

  W 1629 roku w Warszawie opodal Rynku Nowego Miasta przez bractwo św. Benona została wybudowana drewniana kaplica. W roku 1646 w tym samym miejscu rozpoczęto budowę kościoła, który poświęcony został trzy lata później.

  W lutym 1787 r. na prośbę bractwa św. Benona św. Klemens Hofbauer wraz ze współbraćmi redemptorystami podejmuje posługę kapłańską, inicjując pierwszą wspólnotę redemptorystów poza Italią. Po odnowieniu kościoła i klasztoru św. Klemens zakłada sierociniec dla dzieci narodowości polskiej, rosyjskiej i niemieckiej, z czasem przekształcając go w dwie zawodowe szkoły. Lata 1794 – 1808 to szczyt pracy apostolskiej przy kościele św. Benona. Przez gorliwą pracę duszpasterską św. Klemens zdobył tytuł — apostoła Warszawy.

  Niestety 20 czerwca 1808 r. na skutek działań ludzi nieprzychylnych Kościołowi, władze wypędzają redemptorystów z Warszawy. Św. Klemens wraz ze współbraćmi zostaje wywieziony do twierdzy w Kostrzyniu. Odtąd budynek kościoła w kolejnych latach przekształcany jest kolejno w cerkiew, koszary, magazyn wojskowy, mieszkania i fabrykę. W 1938 roku budynek kościelny zostaje wykupiony przez Marię Biernacką i przekazany archidiecezji warszawskiej. Podczas Powstania Warszawskiego kościół uległ całkowitemu zniszczeniu.

  W 1952 r. władze kościelne przekazują zniszczony obiekt redemptorystom, a w 1957 r. władze państwowe wydają pozwolenie na odbudowę zburzonego kościoła. 22 czerwca Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński uroczyście poświęca kościół odbudowany według projektu Bronisława Iwańczyka. Przy kościele jest klasztor, w którym mieści się siedziba Przełożonego Prowincji Warszawskiej redemptorystów i kurii prowincjalnej.

  Miejsca sprzedaży:

  • furta klasztorna kościoła Redemptorystów św. Klemensa, ul. Karolkowa 49, Warszawa
  • kościół św. Benona (po Mszach Świętych) oraz na furcie klasztornej. ul. Piesza 1

  WIĘCEJ o tym miejscu i lokalizacji : znaczki-turystyczne.pl

  * * *

  Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach

  Pierwsza wzmianka o kościele św. Krzyża w Gliwicach pochodzi z roku 1515. Był to kościół drewniany. W 1612 roku kościół został przekazany franciszkanom-reformatom z Krakowa, dla których miasto zbudowało niewielki drewniany klasztor. W pełnym niepokoju XVII wieku do gliwickiego klasztoru ściągało wielu zakonników, chroniąc się tu przed wojskami szwedzkimi.

  Klasztor okazał się zbyt mały, dlatego w 1658 roku podjęto budowę nowego klasztoru. Jednak w wyniku pożaru w 1677 r. całe zabudowania spłonęły, a ocalał jedynie krzyż z głównego ołtarza. Uznano to za cud i znak, że kościół trzeba odbudować. Tak też się stało — kościół i klasztor został poświęcony w 1683 r. w obecności króla Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się w nowym klasztorze w drodze do Wiednia na „Odsiecz Wiedeńską”.

  W 1921 r. klasztor przejmują niemieccy redemptoryści, a w 1945 r. polscy, którzy do tej pory tutaj pracują. W roku 1923 w kościele umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywiezioną z Rzymu. W roku 1951 odprawiono pierwszą w Polsce Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w roku 2014 odbyła się koronacja obrazu. W 2015 ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Miejsca sprzedaży: furta klasztorna przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach, ul. Daszyńskiego 2 (pn.-sob. 7.00 – 19.00, niedz. 7.00 – 20.00

  WIĘCEJ o tym miejscu i lokalizacji : znaczki-turystyczne.pl

  * * *

  Znaczek turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers jest z zasady taki sam. Znaczek składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki imitującej drewno z podstawowymi informacjami o znaczku, kuponem z flagą danego państwa i numerem oraz trzeci element to naklejka samoprzylepna, na której został wydrukowany zmniejszony wygląd znaczka turystycznego. Produkowany jest ręcznie, grafika  wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

  WIĘCEJ: Św. Klemens Hofbauer na znaczku turystycznym

  Znaczek turystyczny przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu. W żadnym innym miejscu nie można kupić takiego znaczka. Jest on turystyczną zachętą do zwiedzania tych miejsc a zarazem pamiątką. Każde miejsce oznaczone znaczkiem turystycznym ma przydzielony numer, który widnieje na znaczku, np. Bardo ma nr 137, Tuchów nr 200. Kto zbierze 10 znaczków opatrzonych kolejnymi dostępnymi numerami otrzymuje za darmo znaczek kolekcjonera, czyli znaczek, którego nie można kupić tylko jest przydzielany przez centralę znaczków. W Polsce do tej pory zostało wydanych 38 znaczków kolekcjonera oraz 800 znaczków turystycznych, czyli 800 miejsc, które są promowane i warto je odwiedzić, w tym 9 związanych z redemptorystami.

  WIĘCEJ: Znaczek turystyczny na Rok św. Gerarda Majelli

  Pomysł promocji miejsc atrakcyjnych turystycznie za pomocą znaczków zrodził się w Czechach w Rymarzowie w 1998 roku, kiedy to dwóch instruktorów skautingu Davi Holub i Ladislaw Sin chcąc zmotywować swoich kilkunastoletnich podopiecznych do wyjścia w góry wypaliło lutownicą na drewnianych krążkach 10 celów turystycznych. Zadaniem skautów było zdobycie wszystkich krążków. Mogli je otrzymać tylko w tych miejscach, które znajdowały się na wypalonych krążkach. Za każdy zdobyty cel skauci otrzymywali jeden krążek, a po zdobyciu wszystkich dziesięciu nagrodę specjalną. Okazało się jednak, że krążki zostały wykupione przez zwykłych turystów, zanim zdobyli je skauci. W tak niepozorny sposób rozpoczęła się idea Znaczka Turystycznego, która z 10 sztuk rozwinęła się obecnie do ponad 4000 znaczków w 20 państwach: Czechy (od 1998 r.), Słowacja (od 2002 r.), Polska (od 2004 r.), Niemcy (od 2005 r.), Rumunia (od 2005 r.), USA (od 2007 r.), Ukraina (od 2007 r.), Austria (od 2007 r.), Węgry (od 2008 r.), Wielka Brytania (od 2008 r.), Włochy (od 2010 r.), Rosja (od 2011 r.), Szwajcaria (od 2011 r.), Holandia (od 2011 r.), Słowenia (od r. 2011) i od 2014 roku – Australia, Francja, Norwegia, Hiszpania i Chorwacja.

  Dzięki idei Znaczka Turystycznego dane miejsce jest bardziej znane nie tylko w Polsce ale i na świecie.

  Niektóre kościoły redemptorystów są oznaczone znaczkiem turystycznym. Pierwszym znaczkiem wydanym z naszym kościołem  jest znaczek z Barda (rok 2012). Kolejne wydane znaczki to: Tuchów (2014 r.), Szczecinek – znaczek związany z duszpasterstwem kolejarzy działającym przy naszym kościele (2014 r.), Kraków (2014 r.), Szczecinek, (2015 r.), Bardo – z kaplicą górską (2015 r.), Warszawa – kościół św. Klemensa (2015 r.), Zamość (2015 r.) oraz tzw. Znaczek Okolicznościowy z okazji jubileuszu 150–lecia przekazania Redemptorystom Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy (2015). Wydany został też Znaczek Okolicznościowy z Barda, z okazji 50. rocznicy koronacji cudownej figurki Matki Bożej z Barda. Od 2021 r. dołączyły Warszawa – kościół św. Benona i Gliwice – sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Każde miejsce oznaczone znaczkiem jest opisane na stronie internetowej znaczków turystycznych i stąd kolekcjonerzy dowiadują się o szczególnym miejscu i tam przybywają, aby nie tylko kupić znaczek, ale zwiedzić, dowiedzieć się coś więcej o danym miejscu, a dla nas jest to też forma ewangelizacji.

  Więcej informacji można zdobyć na stronie internetowej: znaczki-turystyczne.pl

  oprac. red.

  WIĘCEJ: Znaczki turystyczne z kościołami redemptorystów

  Udostępnij