• Śpiewnik Redemptorystów
  Rok Świętego Gerarda Majelli
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Uczyńcie ją znaną całemu światu – ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy

  „Uczyńcie ją znaną całemu światu!”, te słowa miały stać się dla nas – redemptorystów wezwaniem do pracy apostolskiej oraz krzewienia prawdy o miłości Boga do człowieka poprzez Matkę Najświętszą.

  Zapewne nigdy nie dowiemy się, skąd naprawdę pochodzi ta słynąca łaskami ikona Matki Bożej. Wiemy jednak, że były to losy pełne nagłych zwrotów, „przypadków” oraz niebiańskich interwencji.

  Jest wiele hipotez, gdzie i kiedy ikona powstała. Jedna z najbardziej prawdopodobnych to ta, że jest ona dziełem mnicha z Góry Athos, świętej góry prawosławia. Badania i analizy artystyczne wskazują, że pochodził on z klasztoru Hilmadar. Wdzięk stylistyczny ikony mówi o tym, że łączy ona wiele elementów wschodnich i zachodnich. I już w tym miejscu zauważmy działający „palec Boga”, ostatecznie, bowiem ikona trafiła do Rzymu.

  Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy

  Wiadomo jednak, że tam gdzie dobrze się wiedzie, nadejść muszą też chwile trudne i ciężkie, aby człowiek mógł zrozumieć, przemyśleć i wprowadzić w życie „poprawki”. Takie chwile nadeszły również na Wieczne Miasto. W roku 1798 Francuzi zdobyli miasto i wypędzili papieża Piusa VI. Zniszczyli wiele kościołów, miedzy innymi ten należący do augustianów, w którym czczona była ikona Matki Bożej Cierpliwego Wspomożenia – jak wówczas nazywano ikonę Nieustającej Pomocy.

  Zakon augustianów przeniósł się do kościoła Santa Maria in Posterula, gdzie cudowną ikonę umieszczono w bocznym ołtarzu. Niestety z biegiem lat kult osłabł, a o ikonie Matki Bożej zapomniano.

  W czasie, kiedy Rzym przeżywał ciężkie chwile a lud potrzebował opieki duszpasterskiej, do Wiecznego Miasta przybywają synowie św. Alfonsa. W miejscu dawnego kościoła św. Mateusza powstaje nowy kościół, poświęcony Najświętszemu Odkupicielowi. Przy tym kościele w klasztorze Redemptorystów swój nowicjat odbywał Michał Marchi. Dzięki jego znajomości z jednym z ojców augustianów wiadomo było gdzie znajduje się ikona tak czczona wiele lat wcześniej. Młody nowicjusz, gdy był ministrantem wiele razy słyszał opowieści o zapomnianej ikonie Matki Bożej, znajdującej się w kaplicy klasztornej.

  Pewnego dnia o. Francesco Blosi, jezuita w czasie swojego kazania wspomina o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy i staje się to pretekstem dla młodych misjonarzy św. Alfonsa, aby odnaleźć zapomnianą ikonę i sprowadzić ją na miejsce dawnego kultu. Tym samym rozpoczął się kolejny etap „Bożego planu”.

  W poszukiwaniu źródeł pochodzenia ikony Matki Bożej po raz kolejny pojawia się Michał Marchi. On to, już, jako młody kapłan, wskazał gdzie znajduje się ikona i jak można ją odzyskać. Niewątpliwie osobą, która przyczyniła się do pozyskania i przekazania redemptorystom ikony był Papież Pius IX. Był wielkim czcicielem Matki Bożej i sam modlił się przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

  Dzięki temu już 11 XII 1865 roku papież udzielił aprobaty przełożonemu redemptorystów na przejęcie ikony od augustianów. Napisał w uzasadnieniu: „Kardynał Prefekt Propagandy wezwie przełożonego augustianów, że jest naszym pragnieniem, aby obraz Najświętszej Maryi, został na nowo umieszczony pomiędzy bazyliką Św. Jana i Matki Bożej Większej”, czyli w kościele Najświętszego Odkupiciela. Przekazy ustne i tradycja mówią, że papież ofiarując ikonę Redemptorystom powiedział, aby uczynili ją znaną całemu światu!

  W styczniu 1866 roku ikona została poddana pracom renowacyjnym prowadzonym przez polskiego artystę Leopolda Nowotnego. 24 VI 1866 ikona została uroczyście wprowadzona do kościoła i oddana do publicznej czci.

  Rozpoczął się kolejny etap „Bożego planu”. Etap krzewienia kultu, symboliki a nade wszystko matczynej miłości Pośredniczki łask.

  „Uczyńcie ją znana całemu światu!”Jak wspomniałem Papież Pius IX powierzając ikonę naszemu Zgromadzeniu wyraził pragnienie, aby była ona znana na całym świecie. I tak się stało. Od momentu wprowadzenia ikony do kościoła Najświętszego Odkupiciela w Rzymie, nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy bardzo prężnie się rozwinęło. Tysiące kopii ikony powędrowało do wielu kościołów na całym świecie. Powstawały i nadal powstają liczne sanktuaria. Wśród najważniejszych należy wymienić: Boston w USA, Haiti – gdzie Matka Boża jest patronką kraju czy Bussolengo we Włoszech, i wiele innych miejsc na całym świecie.

  Nie można również zapomnieć o polskich ośrodkach kultu: w Krakowie, Toruniu, Elblągu oraz o najmłodszym sanktuarium w Gliwicach. Niezliczona rzesza pielgrzymów zmierza 27 czerwca każdego roku do tych kościołów, aby pokłonić się ikonie Maryi w tytule Nieustającej Pomocy.

  Wielkim dziełem, dzięki któremu obraz stał się tak sławny jest Nabożeństwo Nieustannej Nowenny, zapoczątkowane w Saint Luis w 1928 roku, którego twórcą był o. Andrzej Brovne redemptorysta. Odprawiane w określonym dniu stało się nieprzerwaną modlitwą uwielbienia, dziękczynienia i prośby prostego ludu. Również w Polsce to nabożeństwo zostało pozytywnie przyjęte i pomimo komunizmu bardzo żywiołowo się rozwijało. Pierwsze Nabożeństwo Nieustannej Nowenny w Polsce odprawiono w kościele redemptorystów w Gliwicach, dzięki zaangażowaniu o. Stanisława Szczurka. Także wiele innych parafii zapragnęło modlić się tą modlitwą. Dziś już w około 2000 miejsc w naszym kraju jest odprawiana Nieustanna Nowenna.

  Nie była to jedyna droga rozwoju kultu ikony. Redemptoryści, którzy będąc misjonarzami wozili kopie ikony na misje, budzili cześć i miłość do Matki Najświętszej, ucząc pieśni i modlitw. Kult rozwijał się również poprzez apostolstwo pióra. Mnogość książek, modlitewników i broszurek m.in. „Chorągiew Marii”, pomagała polskiemu ludowi przybliżyć się do Matczynego Serca gotowego nieustannie pomagać. W czasie misji i rekolekcji parafialnych uroczyście wprowadzano ikonę do kościoła, a ojcowie misjonarze chętnie mówili o niej w kazaniach o Matce Bożej.

  Wielkim czcicielem Matki Bożej Nieustającej Pomocy był nasz wielki rodak – św. Jan Paweł II, który podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, w Wadowicach powiedział: „I oto mogłem raz jeszcze spojrzeć w oblicze Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Proszę was, abyście się nie zaprzestali modlić przed tą Matką Bożą Nieustającej Pomocy.”

  Spoglądając na tę ikonę kontemplujemy nie tylko jej piękny wizerunek, ale i samą Matkę Najświętszą. Ikona Matki Nieustającej Pomocy pomaga w skupieniu i modlitwie. Dlatego w świecie pełnym rozproszeń tak chętnie wracamy do kościołów, kaplic i kapliczek gdzie jest ta cudowna ikona, gdzie możemy czuć się bezpiecznie w czułych objęciach Maryi.

  Ireneusz Krzywońbr. Ireneusz Krzywoń, Nowicjat Redemptorystów w Lubaszowej

  Artykuł ukazał się biuletynie Nowicjatu Redemptorystów „Góra Tabor” nr 3(81) 2015, ss. 4-6.

  Udostępnij