• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Tuchów: nowe drzwi z brązu do bazyliki i jubileuszowe ryngrafy

  Nowe drzwi z brązu do bazyliki i jubileuszowe ryngrafy zostały pobłogosławione w czasie Wielkiego Odpust Tuchowskiego, 2 lipca 2023 r. przez ks. bpa Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej.

  Drzwi wykonane w odlewie z brązu przedstawiają cztery ważne sceny z historii tuchowskiego sanktuarium. Pierwsza, u samej góry, ilustruje przybycie redemptorystów do Tuchowa. Główna scena – środkowa przedstawia koronację cudownego obrazu 2 października 1904 r. U dołu widzimy obraz święceń kapłańskich redemptorystów na podkreślenie istnienia od ponad stu lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tuchowie (w 2023 r. przenosi się do Krakowa). Czwarta scena obrazuje największe wydarzenie w ciągu roku w życiu Tuchowa, a mianowicie Wielki Odpust Tuchowski z różnymi grupami pielgrzymów.

  Wykonawcami drzwi są: państwo Ewa i Roman Fleszarowie, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, nasi parafianie; p. Rafał Kieć i jego Pracownia Ślusarstwa Artystycznego „ARKADIA” z Tarnowa oraz firma STAN-WELD Mieczysław Stańczyk z Łękawki.

  Pobłogosławione zostały także dwa ryngrafy dziękczynne, związane ze 130. rocznicą przybycia redemptorystów do Tuchowa i 90-leciem śmierci abp. Leona Wałęgi, który ostatnie lata swojego życia spędził w klasztorze redemptorystów w Tuchowie i tutaj został pochowany – obok obrazu Matki Bożej, który ukoronował. Ryngrafy wykonał p. Marek Nowak i jego firma jubilersko-grawerska MANO-GOLD z Zabierzowa.

  Na jednym z nich został wygrawerowany AKT ZAWIERZENIA MATCE BOŻEJ TUCHOWSKIEJ.

  Matko Boża Tuchowska!

  My redemptoryści, służący Ludowi Bożemu w Tuchowie od 130 lat, dziękujemy za Twoją Matczyną obecność i nieustanną pomoc w głoszeniu Obfitego Odkupienia przybywającym tutaj pielgrzymom.

  Dziękujemy za Twoją miłość macierzyńską wobec tylu pokoleń redemptorystów, którzy kształtują swoje powołanie pod płaszczem Twojej opieki i wyruszają z Tuchowa, aby głosić ludziom Chrystusa.

  Dziękujemy za to, że wielu młodych ludzi usłyszało Boże wezwanie „Pójdź za Mną!” przed Twym Cudownym Obrazem.

  Prosimy, Matko, o dalszą Twoją opiekę i błagamy o dar nowych powołań do Zgromadzenia Redemptorystów. Ufamy mocno, że wysłuchasz naszych próśb wspartych modlitwami wiernych i wyprosisz nam nowe, liczne, i święte powołania kapłańskie oraz zakonne.

  Na pamiątkę 130. rocznicy przybycia redemptorystów do Tuchowa

  Tuchów, 30 kwietnia 2023 r.

  Drugi ryngraf został wykonany na pamiątkę 90. rocznicy śmierci koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej i będzie umieszczony pod jego mitrą, która znajduje się w gablocie wotywnej w prezbiterium bazyliki. Na ryngrafie został wygrawerowany napis:

  Mitra Abpa Leona Wałęgi

  Koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej

  2 października 1904 r.

  Abp Leon Wałęga w liście pasterskim przed koronacją pisał: Będę miał szczęście własnymi rękami ukoronować ten obraz, do którego jeszcze jako dziecko odprawiałem pielgrzymki, a później jako biskup niejednokrotnie udawałem się w różnych potrzebach i trudnościach. Wszak to pierwszy i najsławniejszy obraz w naszej dyecezyi. Słusznie tedy należy powiedzieć, że to pierwszorzędny tron Najświętszej Maryi Panny w naszej dyecezyi, a stąd naszym obowiązkiem jest, byśmy uznali w Niej Królową naszej dyecezyi i złożyli Jej hołd.

  Po ukoronowaniu Cudownego Obrazu Koronator złożył mitrę i pastorał, jako wotum wdzięczności, oddając siebie i wszystkich diecezjan pod opiekę Matki Bożej Tuchowskiej, obierając Ją za Królową całej diecezji, a wszyscy obecni złożyli Jej ślubowanie na wieczność. Wówczas zawierzył Jej sprawę powołań kapłańskich i zakonnych.

  Na pamiątkę 90. rocznicy śmierci Koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej

  Tuchów, 22 kwietnia 2023 r.

  Udostępnij