• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Młodzi na progu – zaproszenie do osobistej relacji z Bogiem

  W klasztorze redemptorystów  w Krakowie, w sali na górze pełno młodych twarzy, wśród nich – o. Ireneusz Byczkiewicz CSsR, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Podgórzu. Tuż przed siedemnastą, młodzież zbiera się tutaj co dwa tygodnie.  Jest coś do zjedzenia, herbata, napoje, czas na relacje. Kilka minut po 17:00 zaczyna się spotkanie. Nie jest ono jednak podobne do innych.

  Co dwa tygodnie ponad siedemdziesięcioro młodych chłopaków i dziewcząt spotyka się tutaj, by w niecodzienny sposób przygotować się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jak to wygląda? Jedna z uczestniczek dzieli się swoimi wrażeniami: “To jest mój trzeci rok uczęszczania na spotkania do bierzmowania, który okazał się być innym niż pozostałe dwa. Nasze spotkania prowadzą animatorzy. Spotkanie zaczyna się od krótkiej modlitwy i wspólnego śpiewu. Następnie przechodzimy do salek, gdzie w mniejszych grupach przygotowujemy się.  Pierwszy raz, gdy w tym roku weszłam na nasze zajęcia, byłam mocno zaskoczona, jak i reszta moich znajomych”.

  Spotkania, które przygotowujemy rzeczywiście różnią się od tych, z którymi kontakt miała dotychczas młodzież. „Młodzi na progu” – jest to projekt wprowadzany jest w wielu diecezjach w Polsce. Spotkania prowadzą młodzi dla młodych. Są to animatorzy, którzy sami doświadczyli Bożej miłości, wzrastają w wierze, we wspólnocie i chcą świadczyć o tym co Bóg dla nich uczynił. To dzieło daje szansę zaczerpnąć dobra, piękna i innych wartości. Młodzi słyszą dobrą nowinę o Panu Jezusie w języku zrozumiałym dla nich. Tu nie liczą się slogany, puste hasła, nadęte ideały,  ważny jesteś Ty, który siedzisz twarzą w twarz, z drugim człowiekiem i chcesz spędzić z Nim czas, podzielić się tym, co dla Ciebie ważne, trudne, co bolesne, radosne.

  Jagoda tak mówi o tych spotkaiach:  “Gdy szłam na pierwsze spotkanie myślałam, że będzie tak jak w mojej starej parafii – godzina przysypiania, podpis na liście obecności i lecę do domu, gdzie od razu zapomnę
  o czym było spotkanie. Kto by słuchał przez godzinę monologu na tematy, które tak naprawdę są nam doskonale znane?  Idąc na pierwsze spotkanie w nowym kościele byłam przygotowana na porządną dawkę snu, ewentualnie- liczenie pęknięć na suficie. Zostałam mile zaskoczona. Oprócz tego, że na suficie nie było widocznych pęknięć, to spotkanie było naprawdę spoko. Zamiast oklepanego monologu były różne ćwiczenia.  Po prostu przestałam się tak strasznie nudzić na spotkaniach i już nie traktuje ich jako formę obowiązku do „odbębnienia”. Program „Młodzi na progu” jest fajnie stworzony, bo bierze pod uwagę to, że mamy tyle lat ile mamy i nie jesteśmy już dziećmi, które trzeba prowadzić za rączkę do ołtarza. Co ważne, pokazuje on, że życie z Chrystusem, jest ciekawe, pojawiają się nowe możliwości”.

  Jeden z uczestników dzieli się swoim doświadczeniem: “ Wydaje mi się, że powstaję więź pomiędzy mną a Bogiem, którą dawno zgubiłem. Nie jestem za bardzo specjalistą albo jakąś osobą zapoznaną z tymi tematami. Wydaje mi się, że te tematy nie są trudne do zrozumienia tylko potrzeba troszkę czasu i pracy. Na tych spotkaniach uczę się otwierać na ludzi i rozmawiać z nimi, bo jestem odrobinę  nieśmiałą osobą. Chyba najważniejszą cechą tych przygotowań jest to, że naprawdę się czegoś dowiadujemy o Bogu i Jego miłości. Te spotkania, mają na celu nas przygotować do przyjęcia sakramentu bierzmowania i do późniejszego podążania ścieżką Bożą i spełniają swoje zadanie. Ważne jest również to, że  animatorzy próbują przygotować dla nas specjalnie przygotowany temat żeby nas zaciekawić.”

  Ten program prowadzi do zaproszenia młodych ludzi do wspólnoty, aby wzrastać razem i iść drogą wiary.  Cechą „Młodych na progu” są  również wyjątkowe rekolekcje. Między innymi są to Rekolekcje Spotkania, które odmieniają nasze spojrzenie, pokazują prawdę o nas samych, a przede wszystkim można na nich doświadczyć rzeczywistego spotkania  z Bogiem. Najbliższe rekolekcje w których wezmą udział młodzi z Krakowa odbędą się  w kwietniu b.r. Świadectwa ludzi młodych oraz więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.mlodzinaprogu.pl.

  Program, który jest realizowany w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie prowadzą animatorzy ze Wspólnoty Redemptor i SNE Sursum Corda, która działa przy parafii. Spotkania wspólnoty odbywają się w każdy wtorek po Mszy świętej o godz. 18.30.

  Karolina Kucharska

  za: sne.diecezja.pl

  Udostępnij