• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Kraków: potrzeba łagodności św. Alfonsa w teologii moralnej

  W Krakowie zakończył się 4 września 2019 r.  międzynarodowy wakacyjny kurs teologii moralnej dla najmłodszych redemptorystów dla podkreślenia alfonsjańskiego rysu łagodności pastoralnej w katolickiej teologii moralnej. Dzięki temu uczestnicy zdobyli i usystematyzowali wiedzę w zakresie pastoralno-moralnego nauczania Kościoła.

  Wydarzenie miało charakter seminarium naukowego, w obrębie którego znalazł się czas na modlitwę, wykłady i dyskusję. Prowadzącym spotkanie był o. prof. Vimal Tirimanna CSsR, który m.in. jest wykładowcą Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Uczestnikami byli redemptoryści z Prowincji Bratysławsko-Praskiej (2), Londyńskiej (2), Lwowskiej (7), Warszawskiej (12) i Wietnamskiej – studiujący w Rzymie (2). Kurs został zorganizowany szczególnie przez o. Piotra Chyłę CSsR.

  Tematy nad którymi zastanawiali się słuchacze to m.in.: wolność i odpowiedzialność, prawidłowo uformowane sumienie jako nienaruszalna norma moralna dla działania, typy grzechów, małżeństwo i rodzina, pastoralna troska o małżeństwa znajdujące się w sytuacjach nieuporządkowanych, antykoncepcja i odpowiedzialne rodzicielstwo.

  Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kwestia dotycząca rozumienia adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia. W związku z tym Ojciec Profesor wytłumaczył jak należy rozumieć kwestię forum internum i kiedy stosować to rozwiązanie.

  Cały kurs otoczony był opieką o. Johannesa Römelta CSsR – koordynatora konferencji europejskiej, o. Witolda Hetnara CSsR – przewodniczącego Sekretariatu Formacji Prowincji Warszawskiej oraz o. Mariusza Chyrowskiego CSsR, który przygotowywał również europejską pielgrzymkę kleryków redemptorystów śladami świętego Klemensa Hofbauera, która poprzedzając wydarzenie w Krakowie stanowi wraz z nim jedną inicjatywę zaproponowaną przez Sekretariat Formacji Konferencji Redemptorystów Europy.

  Niech to wyjątkowe w swym rodzaju wydarzenie przyniesie błogosławione owoce dla całego Kościoła, a szczególnie dla tych, którzy potrzebują pasterskiej łagodności i miłości. Niech zatem dzięki niemu każda rodzina i małżeństwo, które spotka na swojej drodze redemptorystę – syna św. Alfonsa zrozumie, że „małżeństwo jest przede wszystkim głęboką wspólnotą życia i miłości małżeńskiej, stanowiącą dobro dla samych małżonków, a seksualność jest podporządkowana miłości małżeńskiej mężczyzny i kobiety” (Amoris laetitia 80).

  br. Paweł Orzeł CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij