Homo Dei: Rozważania na Niedziele i Święta. Tom II [NOWOŚĆ]
Wydawnictwo Redemptorystów Homo Dei prezentuje nową książkę: „Rozważania na Niedziele i Święta. Tom II” autorstwa ks. Wojciecha Zyzaka.
WIĘCEJ: Strona wydawnictwa Homo Dei i sklep internetowy
WIĘCEJ: Homo Dei: Rozważania na Niedziele i Święta. Tom I [NOWOŚĆ]
Wziąwszy pod uwagę powyższe refleksje, z pokorą publikuję kazania, które w większości i w nieco innej formie wygłosiłem w ostatnich latach w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi.
Może przydadzą się komuś jako inspiracja do refleksji w niedziele, uroczystości i święta. Odwagi do publikacji dodaje mi fakt, że niewiele jest w tych tekstach mojej refleksji.
Raczej jest to zbiór przykładów z literatury, filmu, muzyki, sztuk plastycznych i wydarzeń, które zostały zaczerpnięte z niezliczonych wprost źródeł: publikacji książkowych, internetowych czy innych mediów masowych, których dokładne udokumentowanie nie jest ani możliwe, ani potrzebne.
Kazanie Pana Jezusa w Nazarecie, w którym, cytując proroka Izajasza, mówił o „roku łaski od Pana”, pomijając słowa: „I dzień pomsty naszego Boga”, okazało się katastrofą (por. Łk 4, 16–30). Pytanie o to, „czy nie jest to syn Józefa?”, było tylko wstępem do próby strącenia Go z urwiska.
Każdy ksiądz, czytając o podobnych niepowodzeniach Zbawiciela, z pokorą podchodzi do własnych doświadczeń kaznodziejskich. Amerykański kardynał Sean O’Malley wspominał kiedyś o pierwszym kazaniu, jakie wygłosił do więźniów. Przeczytał w podręczniku homiletyki, że trzeba uwzględnić kontekst słuchaczy, więc postanowił mówić o wielkich ucieczkach opisanych w Biblii. Mówił o Danielu w jaskini lwów, o młodzieńcach w piecu oraz o cudownym uwolnieniu z więzienia Piotra i Pawła. Następnej nocy uciekło kilku więźniów.
Nie każdy kaznodzieja może się pochwalić takim sukcesem, jakim było nawrócenie Pauliny Jaricot jednym kazaniem w czasie Wielkiego Postu 1816 roku. To jedno jedyne kazanie dało początek Dziełu Rozkrzewiania Wiary i praktyce Żywego Różańca.
Współczesny kaznodzieja rzadko też może sobie pozwolić na takie wystąpienie, jakim zasłynął dominikanin Fabian Birkowski podczas pogrzebu Piotra Skargi. Zaczął skromnie: „Pierwej, niż ciało Wielebnego tego Ojca do ziemi włożycie, bracia najmilejsi, za łaską waszą niechaj słów kilka o nim przemówię”. Później mówił przez prawie dwie godziny kazanie, które według relacji świadków zostało wysłuchane z wielką uwagą i zadowoleniem.