• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  For World: Jak powstały nowe konstytucje redemptorystów?

  Dziś prezentujemy kolejny odcinek projektu redemptorystowskiego „For World”. O. Mariusz Chyrowski CSsR przybliża nam drugą część historii powstania nowych konstytucji redemptorystów.

  Całość na stronie: www.forworld.redemptor.pl

  „Oto nadszedł czas, by zrobić kolejny krok i opracować nowe, bardziej alfonsjańskie i bardziej soborowe prawodawstwo zakonne. Zresztą Kościół nas do tego wzywał. Z tego powodu przygotowywano Kapitułę 1967 roku z ogromną starannością, by na tej Kapitule, która miała być Kapitułą nadzwyczajną, miała korzystać z praw przysługujących jej mocą motu proprio „Ecclesiae sanctae”, Kapitułą szczególną, nadzwyczajną, która miała szczególne kompetencje – przygotować nasze nowe Konstytucje. Rozpoczęły się prace przygotowawcze, list Ojca Generała Goudreau z 1967 roku powoływał Centralną Komisję Techniczną, która miała przygotować to wydarzenie, którym była Kapituła 1967 roku.

  Potem przyszła druga sesja Kapituły Generalnej, która miała miejsce od 14 kwietnia do 28 maja 1969 roku. Ta sesja, bardzo dynamiczna, wypracowała tekst obecnych naszych Konstytucji, mniej więcej w takiej książeczce. Zawierała już nie tylko tekst nowych Konstytucji, ale też tekst przygotowanych Statutów Generalnych. … W ten oto sposób powstał tekst Konstytucji, które zostały wprowadzone na początek oczywiście ad experimentum”.

  Udostępnij