• Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  For World: Dzieło ewangelizacji – bł. Piotr Donders

  Ukazał się kolejny materiał projektu For World – poświęconego charyzmatowi i duchowości redemptorystów. O bł. Piotrze Dondersie, apostole Surinamu i opiekunie trędowatych opowiada p. Claudia Peters – wicepostulator w jego procesie kanonizacyjnym.

  Zapraszamy na stronę: forworld.redemptor.pl

  W każdy wtorek 2020 roku czekają na Ciebie materiały do obejrzenia, wysłuchania lub przeczytania (w zależności od tego co wolisz) prezentowane w 4 działach: DUCH, ŚWIADEK, UCZEŃ oraz KORZENIE.

  Dlaczego Piotr Donders może być dziś dla nas inspirującym przykładem? Ponieważ podkreślał dobroć Boga, nazywając go dobrym Bogiem, który daje nam to, czego potrzebujemy. Piotr inspiruje nas do tego, by wszystko co mamy z wdzięcznością odbierać i przekazywać jako dar. Widział potrzeby, które służą odkupieniu ludzi i zaspokajał je tak, jak tylko mógł – praktycznie, kreatywnie, niekonwencjonalnie, nieakademicko. Uznawał tych, których spotykał jako istoty ludzkie, mówiąc im o ich prawu do bycia, że mogą siebie zaakceptować, że wezwał ich do życia Bóg. Piotr był tam dla najuboższych, najbardziej opuszczonych, zmarginalizowanych, odrzuconych. Nigdy nie domagał się żadnych przywilejów, ale naprawdę dzielił życie biednych. Nie bał się pobrudzić swoich rąk.

  Życie Piotra Dondersa naznaczone było przez: pokorną pracę fizyczną – którą zapłacił za swoje studia i przez którą pomagał trędowatym; jego wytrwałość, jego świadomość bycia powołanym przez Boga w obliczu jego domniemanej słabości fizycznej i odrzuceniu przez kościelne instytucje. W tym wszystkim jest dla nas bardzo ambitnym wzorem.

  W służbie bliźnim Piotr Donders nie dyskryminował ze względu na status, klasę społeczną, rasę pochodzenie czy religię. Dla naszego wielokulturowego społeczeństwa jest przykładem tolerancji i życia w pokoju z innymi. Piotr Donders pozwolił ludziom doświadczać obfitego Odkupienia.

  Święty Klemens napisał kiedyś: „ Miejcie odwagę! Bóg jest Panem! On kieruje wszystkim dla swojej chwały i dla naszego dobra i nic nie jest w stanie Mu się sprzeciwić. Wszystkie ludzkie plany, nawet te dopracowane w najdalszych szczegółach służą tylko spełnieniu Jego woli. Poddałem się jej zupełnie. Zauważyłem, że wszystko co wydaje się nas krzywdzić, prowadzi nas tam, gdzie chce tego Pan… Pozwólmy się prowadzić Bogu i wszystko będzie dobrze.”

  To mogłoby być napisane przez błogosławionego Piotra Dondersa, który świetnie wpasowałby się w poczet świętych redemptorystów!

  Udostępnij