• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Bielsko-Biała: Ach, co to był za ślub!

  Ciemnoczerwony habit, własnoręcznie napisany akt profesji, welon, konstytucje i statuty zakonu oraz krzyż – to znaki towarzyszące ślubom zakonnym, jakie złożyła 18 kwietnia 2020 r.w kaplicy klasztornej sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej s. Magdalena Żerdzińska, inżynier Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

  Transmitowanej online Eucharystii przewodniczył redemptorysta o. Andrzej Mikuć. W wydarzeniu, z powodu stanu epidemii, uczestniczyły tylko redemptorystki z bielskiej wspólnoty. Inni, w tym także biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, łączyli się duchowo poprzez internet.

  Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa pochodząca z Elbląga s. Magdalena, z wykształcenia inżynier wojskowy, złożyła w jedynym domu redemptorystek w Polsce. Przełożona bielskiej wspólnoty s. Urszula Nowińska OSsR wyjaśniła, że siostra Magdalena doświadczyła mocy Chrystusa Zmartwychwstałego i zapragnęła iść przez życie w zjednoczeniu z Nim.

  Podczas uroczystości przyjmująca śluby na trzy lata redemptorystka odczytała i podpisała akt profesji i nałożyła po raz pierwszy welon, na znak wierności Jezusowi. Przyjęła też konstytucje i statuty zakonu, krzyż oraz księgę Liturgii Godzin.

  Neoprofeska zagrała na koniec na gitarze i zaśpiewała, a potem sama wysłuchała weselnego marsza Mendelssohna dla niej.

  S. Magdalena Żerdzińska pochodzi z Elbląga, studiowała w Warszawie w Wojskowej Akademii Technicznej. Jest inżynierem. Należała do wspólnoty „Woda Życia”, prowadzonej przez ks. Romana Trzcińskiego. Była tam także animatorką muzyczną. Kocha muzykę. Poznała wspólnotę redemptorystek podczas pobytu na rekolekcjach.

  Wstąpiła do klasztoru w marcu 2017 roku i rozpoczęła swoją formację najpierw w postulacie, a potem w nowicjacie.

  Siostry redemptorystki – mniszki Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

  Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

  za: redemptorystki.pl

  Galeria zdjęć z uroczystości

  WIĘCEJ: redemptorystki.pl

  WIĘCEJ: Ten cud umożliwił beatyfikację bł. Marii Celeste Crostarosy

  WIĘCEJ: Maria Celeste Crostarosa – duchowość

  Udostępnij