• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Ten cud umożliwił beatyfikację bł. Marii Celeste Crostarosy

  18 czerwca 2016 r. w mieście Foggia w południowych Włoszech odbyła się długo oczekiwana beatyfikacja bł. Marii Celeste Crostarosy (1696-1755), włoskiej mistyczki i założycielki Zakonu Sióstr Redemptorystek. Była to wielka radość dla całej rodziny redemptorystowskiej. Przypominamy opis cudu, który ją umożliwił.

  WIĘCEJ: Błogosławiona Maria Celeste Crostarosa – Deo gratias!

  WIĘCEJ: Dziękczynienie za beatyfikację bł. Marii Crostarosy

  Siostra Maria Celeste (w świecie Anna Maria) Lagonigro już od siódmego roku życia cierpiała z powodu nawracającej choroby ucha, bólu oraz wycieku ropnego, co w opisie lekarza, doktora Elia Albanese, zostało zdiagnozowane jako przewlekłe ropne zapalenie ucha środkowego, z perforacją błony bębenkowej i ubytek słuchu […]. Choroba rozwijała się przez około 10 lat, w zmiennych fazach zaostrzenia, to znów łagodniejszego jej przebiegu. Następowała jednak stopniowa utrata słuchu. W tym okresie Anna Maria poddawana była terapii medycznej, która nie przynosiła żadnej poprawy. Pacjentka skarżyła się na ból ucha, często miała gorączkę, a jej następstwem była wydzielina z ucha podobna do tej z jamy nosowej. Choroba Anny Marii z pewnością naznaczała ją niesprawnością, chociaż nie zagrażała jej życiu. Od siódmego aż do osiemnastego roku życia zawsze odczuwała ból ucha i zmniejszającą się zdolność słyszenia.

  Przyjaciółka rodziny mówi o tym w następujący sposób: „Siostra Maria Celeste Lagonigro już jako dziecko zaczęła cierpieć na bóle uszu, zwłaszcza lewego ucha. Pamiętam bardzo dobrze, że dziewczynka zwykle nosiła w ręku chusteczkę, aby wytrzeć nos i uszy, ponieważ z ucha zawsze wyciekała ropa a z nosa śluz. A kiedy chciałam jej coś powiedzieć, musiałam mówić głośno do prawego ucha. Wiedziałam, że Anna Maria była leczona przez doktora Elia Albanese i że choroba nazywana była przewlekłym ropnym zapaleniem ucha”.

  W praktyce medycznej, takie dolegliwości, zwłaszcza w ostrej fazie, na ogół usuwa się przez interwencję chirurgiczną.

  13 września 1955 roku, podczas obchodów dwusetnej rocznicy śmierci Sługi Bożej Marii Celeste Crostarosy, Anna Maria, wówczas nowicjuszka, została poproszona przez jedną z sióstr, aby położyła głowę od strony chorego ucha na piersi Założycielki Zakonu. Nagle, jak zaświadcza siostra Lagonigro, ból zniknął i został jej przywrócony słuch. Kolejne badania kontrolne przeprowadzone przez różnych specjalistów potwierdziły, że w lewym uchu jest mały obszar z zanikającą blizną na niższej tylnej ścianie i ledwie dostrzegalna blizna na przedniej dolnej części. […]

  Wiemy, że choroba siostry Marii Celeste Lagonigro rozpoczęła się, kiedy była ona jeszcze w domu rodzinnym i trwała nadal po jej wstąpieniu do klasztoru Najświętszego Zbawiciela (mniszek redemptorystek w Foggia), który został założony przez Czcigodną Sługę Bożą Marię Celeste Crostarosa.

  Kilka dni po jej obłóczynach, które odbyły się 8 września 1955 roku, obchodzono dwusetną rocznicę śmierci Sługi Bożej. Z tej okazji ciało Założycielki zostało przywiezione z kościoła św. Dominika do klasztoru redemptorystek i umieszczone w kapitularzu. 13 września około godziny 19.00 cała wspólnota mniszek redemptorystek zebrała się wokół ciała Założycielki. Była tam także cierpiąca z powodu choroby s. Maria Celeste Lagonigro. Ona sama już od dawna przyzywała pomocy Matki Założycielki, a w tym dniu jeszcze żarliwiej prosiła ją o łaskę uzdrowienia. W tej modlitwie o wstawiennictwo Matki Celeste Crostarosy wspierały ją także inne siostry. Jedna z nich, motywowana głęboką wiarą, pociągnęła chorą do urny z ciałem Sługi Bożej i pomogła jej oprzeć chore ucho i całą głowę na piersi Założycielki.

  Sama uzdrowiona tak opowiada o tym szczęśliwym dla niej wydarzeniu:

  „Z powodu uszu cierpiałam od wczesnego dzieciństwa. Mój stan zdrowia mobilizował do wytrwałej i gorącej modlitwy przez wstawiennictwo Czcigodnej Matki Crostarosy nie tylko mnie, ale także moją mamę oraz moje współsiostry. 13 września 1955 r. o godz. 19.00, po kanonicznym rozpoznaniu ciała Matki Celeste Crostarosy w klasztornym kapitularzu, do którego zostałam zaproszona także ja, jako nowicjuszka, oraz dwie postulantki, s. M. Angela i s. M. Paola, niespodziewanie poczułam, jak siostra infirmerka, s. M. Giovanna Arbore, ujęła mnie za ramiona i położyła moją chorą głowę na piersi Matki Celeste, zanim zamknięto i zapieczętowano urnę. W momencie, w którym moja głowa i chore ucho dotknęło ciała Czcigodnej Matki, odczułam wielką ulgę i natychmiast usłyszałam głosy sióstr obecnych w kapitularzu. Od razu pojawiła się we mnie pewność, że nastąpił cud, że otrzymałam wielką łaskę. Następnego dnia rano, 14 września, dokładnie w dniu, w którym świętowałyśmy dwusetną rocznicę śmierci Matki Crostarosy, po przebudzeniu zauważyłam, że moje uszy są zupełnie suche i zdrowe. Doskonale słyszałam bicie dzwonu, który budził wspólnotę i zapraszał do modlitwy. Do tej pory każdego ranka jedna z sióstr przychodziła, aby mnie obudzić wstrząsając mną. Od tej chwili zapalenie ucha ani żadne inne problemy ze słuchem nie powtórzyły się już nigdy, nawet podczas różnych infekcji czy przeziębienia”.

  Członkowie rodziny i siostry ze wspólnoty jednogłośnie potwierdziły relację uzdrowionej.

  4 stycznia 1987 r. został otwarty w diecezji Foggia proces super miro badający domniemane uzdrowienie s. Marii Celeste Lagonigro. Po jego pomyślnym zakończeniu w lipcu 1987 r. dokumentacja została przekazana do Rzymu do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Sprawa została poddana badaniu Kongregacji po ogłoszeniu dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożej Marii Celeste Crostarosy, który został wydany 3 czerwca 2013 r.

  19 lutego 2015 r. lekarze biegli Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych orzekli jednogłośnie, że uzdrowienie to było natychmiastowe, kompletne, trwałe, naukowo niewytłumaczalne. 9 czerwca 2015 kongres teologów tej Kongregacji wyraził jednogłośnie pozytywną opinię o tym, że uzdrowienie dokonało się przez wstawiennictwo Czcigodnej Marii Celeste Crostarosy. 3 listopada 2015 zwyczajne zgromadzenie kardynałów i biskupów, należących do tej Kongregacji, jednogłośnie potwierdziło opinię teologów konsultorów i ekspertów medycznych.

  14 grudnia 2015 papież Franciszek upoważnił prefekta Kongregacji do ogłoszenia dekretu dotyczącego uznania cudu za wstawiennictwem Czcigodnej Marii Celeste Crostarosy, otwierając drogę do jej beatyfikacji, która odbyła się w mieście Foggia 18 czerwca 2016 roku.

  Na koniec warto dodać, że ciało nowej błogosławionej Marii Celeste Crostarosy zachowało się prawie w całości i spoczywa obecnie w klasztorze sióstr redemptorystek w Foggii.

  oprac. o. Sylwester Cabała CSsR, Lubaszowa

   

  Udostępnij