• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  400 lat Kaplicy Górskiej w Bardzie

  W minioną niedzielę 8 września w Bardzie przeżywaliśmy jubileusz 400. rocznicy konsekracji Kaplicy Najświętszej Maryi Panny, Św. Anny i Św. Elżbiety zwanej popularnie Kaplicą Górską na Górze Kalwarii (583 m n.p.m.).

  Kaplica ta została wybudowana w latach 1617-1619, dokładnie w tym miejscu, gdzie 200 lat wcześniej według tradycji objawiła się Matka Boża płacząca nad niedolą mieszkańców Barda w nadciągającej wojnie. Jako znak prawdziwości objawienia, a zarazem pamiątkę po sobie, pozostawiła na skale objawienia ślady stóp i rąk. Od tej pory zaczęto pielgrzymować do tego miejsca. Fundatorem kaplicy był biskup wrocławski arcyksiążę Karol Habsburg. Uroczystej konsekracji dokonano 07.09.1619.

  Do przeżycia tej okrągłej rocznicy staraliśmy się przygotować od strony duchowej (modlitwy, kazania) oraz materialnej (informacje o tej uroczystości, wydanie różnych pamiątek, zaproszenia, drobne remonty kaplicy).

  Uroczystość jubileuszową rozpoczęliśmy o godz. 14 od zgromadzenia się przy pierwszej stacji drogi krzyżowej u stóp Góry Kalwarii. Następnie wyruszyliśmy w modlitewnej procesji, którą poprowadził o. Tomasz Mikołajczyk. Po dotarciu do Kaplicy Górskiej o godz. 16 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym podkreślił poświęcenie i zapał pielgrzymów przybywających co tydzień na to miejsce, by tam brać udział w niedzielnej Eucharystii. W koncelebrze uczestniczyli ks. Krzysztof Ora – wykładowca WSD w Świdnicy, o. przełożony Sylwester Cabała, o. proboszcz Mirosław Grakowicz, o. ekonom bardzkiego klasztoru Jakub Zieliński, pozostali współbracia pełnili posługę w konfesjonale. Był też obecny burmistrz Barda pan Krzysztof Żegański oraz starosta ząbkowicki pan Roman Fester. Jubileuszowa uroczystość zgromadziła około 350 ludzi. Kaplica Górska wzbogaciła się o kolejne ornaty ufundowane przez gości.

  Od początku maja do końca września w każdą niedzielę o godz. 11 w Kaplicy Górskiej celebrowana jest Eucharystia. Serdecznie zapraszamy.

  o. Leszek Zabdyr CSsR, Bardo

  Udostępnij