• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Wrocław: VIII Krajowy Marsz Golgoty Wschodu

  We wrocławskiej „Golgocie Wschodu” w parafii redemptorystów odbyły się w czwartek, 28 kwietnia 2022 r. uroczystości VIII Krajowego Marszu Golgoty Wschodu. 

  Jak co roku w kwietniu, upamiętniono ofiary zsyłek Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej, modląc się za pomordowanych i wszystkich zmarłych oraz żyjących Sybiraków w czasie Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił kapelan miejscowego oddziału Zwiazku Sybiraków, ks. prof. Franciszek Głód. Odbyły się także wręczenie odznaczeń zasłużonym dla środowiska i apel poległych oraz złożenie wieńców pod tablicami upamiętniającymi gehennę Polaków na Wschodzie.

  W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele władz oraz nauczyciele i uczniowie dolnośląskich szkół. Całość odbyła się w asyście Wojska Polskiego, reprezentowanego przez wrocławską Akademię Wojsk Lądowych, która ściśle współpracuje z sybirackim środowiskiem.

  Do uczestników uroczystości list skierował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który dziękował za podtrzymywanie pamięci o martyrologii narodu polskiego.

  Dziękuję wam, że mimo swego wieku uczestniczycie w uroczystościach, że spotykacie się z młodzieżą, której przekazujecie pamięć o tej tragicznej historii i o losie narodu polskiego.

  Natomiast wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa zwrócił uwagę na podobieństwa historii sprzed ponad 70 lat ze współczesnymi wydarzeniami:

  Dzisiaj wojna u naszych sąsiadów na Ukrainie pokazuje, że to państwo moskiewskie działa cały czas tak samo, niewiele się zmieniło. Na Syberię Polacy byli wysyłani jeszcze w czasach, gdy nie było komunizmu, choć w trakcie II wojny te wywózki były najboleśniejsze i największe.

  WIĘCEJ: Pełna galeria zdjęć na stronie wroclaw.gosc.pl

  „Sanktuarium Golgoty Wschodu” w redemptorystowskiej parafii pw. NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga powstawało stopniowo w latach 90-tych XX w. i pierwszej dekadzie obecnego stulecia staraniem jednego z poprzednich proboszczów, o. Stanisława Golca CSsR.

  W istniejącej już wcześniej grocie maryjnej usytuowano wnękę zawierającą obecnie ziemię z grobów osób pomordowanych na Wschodzie. Za grotą wzniesiono także mur, tzw. Panteon Pamięci,  w którym zostały wmurowane tablice organizacji kombatanckich walczących o wolność Polski od 1939 do 1957 r., jak również osób indywidualnych dotkniętych męczęństwem na Wschodzie i Zachodzie. W kościele akademickim umieszczono wizerunek Matki Bożej Katyńskiej oraz sybiracki krzyż  z odciśniętymi dłońmi żyjących zesłańców i symboliczną bryłą kazachstańskiej ziemi z odciskami bosych stóp zesłańców i ich wnuków.

  W 2003 roku została otwarta Izba Pamięci z gablotami mieszczącymi dokumenty, pamiątki i publikacje o martyrologii Polaków na „nieludzkiej ziemi”. Obecnie we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość trwają intensywne prace nad odnowieniem wrocławskiej Golgoty Wschodu.

  WIĘCEJ: „Wrocław i Falstad nie zapomną!” – wkrótce ruszą prace nad odnowieniem wrocławskiej Golgoty Wschodu

  WIĘCEJ: Wrocław: Izba Pamięci Golgoty Wschodu odżyje

  oprac. o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR

  fot. Maciej Rajfur, Gość Wrocławski

   

   

  Udostępnij