„Wrocław i Falstad nie zapomną!” – wkrótce ruszą prace nad odnowieniem wrocławskiej Golgoty Wschodu
W Centrum Historii Zajezdnia zainaugurowano w piątek, 3 grudnia 2021 r. polsko-norweski projekt, który ma upamiętnić historię więzienną II wojny światowej i przekazać ją następnym pokoleniom. W ciągu dwóch lat powstanie mobilna aplikacja, przebudowana zostanie Izba Pamięci „Golgota Wschodu”, o której gospodarzami są wrocławscy redemptoryści, oraz zorganizowane zostaną spotkania uczniów i studentów z żyjącymi świadkami historii.
* * *
Relacja archidiecezjalnego Radia Rodzina:
Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął projekt pt. „Wrocław i Falstad nie zapomną” we współpracy z norweskim Centrum Falstad. Projekt skupia się na Wrocławiu, miejscach pamięci oraz na żyjących świadkach historii, którzy byli zesłani na Sybir lub przebywali w obozach pracy.
MówiMarek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
W Izbie Pamięci Golgota Wschodu przy ul. Wittiga 10 zgromadzono pamiątki po Sybirakach. Jednym z nich był pan Ryszard Janosz, obecnie wiceprezes Związku Sybiraków we Wrocławiu.
Nowa wystawa zostanie udostępniona większej liczbie zwiedzających. Ojciec Witold Baran CSsR, proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia przyznaje, że wielu mieszkańców wciąż nie zna tej historii.
W ramach projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną” zaplanowano ponadto lekcje historii dla studentów z Norwegii studiujących we Wrocławiu, badania naukowe i szukanie miejsc pochówku i wizyty studyjne w Centrum Falstad.
za: radiorodzina.pl/oprac. red.
WIĘCEJ: Wrocław: Izba Pamięci Golgoty Wschodu odżyje
* * *
Relacja Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu:
Ruszył projekt: Wrocław i Falstad nie zapomną!
Wystartowaliśmy z projektem „Wrocław i Falstad nie zapomną!”. Odwiedził nas norweski partner, którego gorąco przywitaliśmy w pierwszych dniach grudnia. Wziął on udział w naszym panelu edukacyjnym, mocno nawiązującym do wystawy na ul. Wittiga 10. Ważność tych zbiorów jest dla projektu nieoceniona, bowiem wynika z ilości drogocennych przedmiotów, należących do rodzin zesłańców. Przedstawiliśmy każdemu zainteresowanemu nasz plan działań edukacyjnych. Byliśmy także na miejscu wystawy, gdzie zamyśliliśmy się nad jej obecnym wyglądem. To był czas refleksji nad tym, jak udoskonalić wizualizacje zbiorów dla młodych ludzi.
Kolejnego dnia, w czwartek, mówiliśmy o specyfice badań historii mówionej. To właśnie na niej chcemy się skupić najmocniej. Nic tak bowiem nie porusza jak opowieść z ust osoby, która przeżyła ciężkie czasy zesłań. W atmosferze uniesienia, pełni szacunku zapaliliśmy znicze w miejscach obozów pracy przymusowej na Górce Słowiańskiej i placu Jana Pawła II. Na zakończenie dnia razem z Christianem Wee zwiedziliśmy, najpiękniejsze historyczne miejsca we Wrocławiu. To był przepiękny wieczór w zimowej atmosferze.
W ostatni dzień, tj. piątek 3 grudnia uroczyście rozpoczęliśmy projekt konferencją prasową. Nasi opiekunowie projektu wypowiedzieli kilka słów na jego temat:
„Wrocław i Falstad nie zapomną to projekt, którego celem jest przybliżenie historii pamięci ofiar totalitaryzmu XX wieku. – mówił podczas wystąpienia dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Marek Mutor. – To będą, można tak powiedzieć, dwa różne spojrzenia na ten problem, polskie i norweskie”.
Dyrektor naszej instytucji zwrócił też uwagę na to, że „z perspektywy ofiar powinniśmy popatrzeć tak naprawdę na cierpienie człowieka i starać się ich jakoś upamiętnić, bo tylko teraz i tylko tyle jeszcze można zrobić”.
Następnie wypowiedział się dyrektor Centrum Falstad z Norwegii, którego gościliśmy w pierwszych dniach grudnia:
„Jestem tu zaledwie od trzech dni, ale jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak bardzo nasze dwie instytucje mają jeden tor myślenia. Mimo, że doświadczaliśmy różnych rzeczy, mamy bardzo podobne podejście na temat tego jak pokazać tą trudną historię totalitaryzmu”.
Wypowiedź dyrektora Centrum Falstad dotyczyła również norweskiej części projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną”: „Chcemy zrobić rekonstrukcję cyfrową, aby bez wychodzenia z domu można było odwiedzić dawny obóz dla Polaków w Falstad”. Jak mówił, zależało by mu również na dotarciu do studentów norweskich we Wrocławiu, aby i oni mieli możliwość poznać historię zesłańców.
Kierownikiem całego projektu jest dr Marek Kosendiak. To on koordynuje działania i kontaktuje się z partnerem norweskim. Niezwykle ważną dla niego sprawą jest dotarcie do licznej grupy studentów. Chciałby, aby podjęte w ramach projektu działania były atrakcyjne dla młodych ludzi.
Na projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną!” składają się komponenty:
1. Wystawa narracyjna „Golgota Wschodu” przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu wraz z programem edukacyjnym.
2. „Opowiadam Wrocław” – 4 warsztaty i 4 serie „lekcji żywej historii” (16 Świadków Historii).
3. Aplikacja mobilna „Wrocław pamięta on-line”, na temat miejsc pamięci Zesłańców Sybiru, osób represjonowanych przez III Rzeszą.
4. „Wrocław pamięta” – mikroprojekty z nauczycielami i wrocławskimi NGO-sami w obszarze upamiętniania we Wrocławiu ofiar totalitaryzmów (edukacja i popularyzacja, min. 4 warsztaty dla specjalistów, min. 15 wydarzeń z młodzieżą i rodzinami).
5. Stworzenie narzędzia o-line wraz z pracą warsztatową na temat sposobów edukacji i (narzędzie edukacyjne rekonstrukcji obozu pracy w Falstad w Norwegii).
6. „Wrocławskie cmentarze – pamięć miasta” – badania i stworzenie wyszukiwarki nt. miejsc pochówku na wrocławskich cmentarzach działaczy i członków zrzeszeń byłych ofiar reżimów totalitarnych, ważnych postaci z historii Wrocławia oraz edukacyjne wydarzenia towarzyszące jak spacery trasami turystycznymi.
7. Przewodniki o ofiarach totalitaryzmów: „Wrocław szlakiem pamięci osób represjonowanych przez III Rzeszę” (nazwa robocza), „Wrocław szlakiem Zesłańców Sybiru” wyd. 2 oraz 10 artykułów popularno-naukowych (opracowanie wątków polskich, norweskich, żydowskich, opracowanie zbiorów historii mówionej Ośrodka).
8. Społeczna akcja edukacyjno-popularyzatorska z Radiem Wrocław: pamiątki i wspomnienia o Sybirakach i Ofiarach represji III Rzeszy.
9. Wizyta studyjna w Falstad – praca warsztatowa nad nowymi sposobami mówienia o totalitaryzmach XX wieku.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość w październiku 2021 roku rozpoczął projekt pt. „Wrocław i Falstad nie zapomną!” we współpracy z norweskim Centrum Falstad. Projekt skupia się na miejscach pamięci we Wrocławiu oraz na żyjących Świadkach Historii. Realizowany jest ze względu na szybko upływający czas i coraz mniejszą ilość Świadków, którzy mają możliwość, aby wyjść do ludzi i opowiedzieć tak długo skrywaną w sobie historię życia.
Ważną częścią dla projektu jest odnowa Izby Pamięci Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu, w której miejscu powstanie nowoczesna wystawa narracyjna. Zostanie ona udostępniona dla większej ilości zwiedzających z Wrocławia, Polski i zza granicy.
Poprzez projekt chcemy zwiększyć świadomość młodych ludzi o historii. Poprzez zaangażowanie Świadków Historii pokazać to od ich strony, strony ofiary. Nic, bowiem tak nie porusza jak opowieść z ust kogoś, kto rzeczywiście przeżył czasy reżimów totalitarnych.
Projekt „Wrocław i Falstad nie zapomną! Polskie i norweskie spojrzenie na totalitaryzmy. Działania edukacyjne, badawcze, wystawiennicze, wydawnicze i popularyzatorskie o różnych doświadczeniach Wrocławia i Falstad totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego w okresie II wojny światowej” korzysta z dofinansowania o wartości 1 549 000,00 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinui Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest realizacja kompleksowego programu popularyzującego przy użyciu tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi polskiego i norweskiego doświadczenia hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu we Wrocławiu i Falstad.
za: zajezdnia.org