• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Słowiańskie redemptorystki spotkały się na Słowacji

  Siostry redemptorystki z Bielska-Białej, Kieżmarku, Vranowa, Lwowa i obecne dzięki połączeniu internetowemu zakonnice z Pietropawłowska spotkały się w dniach 6-9 lutego 2018 r. na Słowacji, by rozmawiać, słuchać i lepiej poznawać się w ramach wspólnego charyzmatu zakonnego. Była to odpowiedź zakonu, założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę, na konstytucję apostolską papieża Franciszka „Vultum Dei quaerere” (Poszukiwanie oblicza Boga) na temat żeńskiego życia kontemplacyjnego.

  Jak wyjaśniła w rozmowie s. Kazimiera Kut OSsR z bielskiej wspólnoty redemptorystek, spotkanie w słowackim Kieżmarku było konkretną odpowiedzią na jeden z postulatów watykańskiego dokumentu, by wspólnoty weszły w związki z innymi wspólnotami. Zakonnica zaznaczyła, że chodzi m.in. o to, by, idąc za sugestiami papieża, powołać do życia struktury wspólnotowe między klasztorami, praktykującymi ten sam charyzmat.

  „Chcemy w ten sposób być dla świata silnym znakiem jedności” – podkreśliła i zaznaczyła, że historyczne wydarzenie służyło zacieśnieniu związków i pogłębieniu współpracy w ramach wspólnot redemptorystek na terenie kilku słowiańskich krajów.

  Większość z kilkunastu redemptorystek, które wzięły udział w spotkaniu, związana była niegdyś ze wspólnotą klasztorną na bielskich Trzech Lipkach, pierwszą, jaka powstała w tej części Europy. W ciągu ponad 25 lat istnienia bielska wspólnota założyła dwa klasztory na Słowacji: w Kieżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie nad Toplą. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pierwotnie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Niedawno powstała też kolejna grekokatolicka wspólnota redemptorystek w Lwowie.

  W Kieżmarku zabrakło jedynie redemptorystek z Kazachstanu. Kontakt z nieobecnymi fizycznie zakonnicami zapewniło jednak połączenie internetowe. Dzięki Skype’owi trzy siostry z Kazachstanu mogły na bieżąco brać udział w spotkaniu. W rozmowach uczestniczyło 10 sióstr z kieżmarskiej wspólnoty, cztery siostry z Bielska-Białej, dwie z Vranova oraz jedna siostra z Lwowa.

  Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest 47 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

  fot. siostry redemptorystki; za: diecezja.bielsko.pl

  Udostępnij