• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Sanktuarium MB Tuchowskiej ponownie otwarte

  Jutro, 1 lipca o  godz 18.00, po czterech tygodniach od zamknięcia, Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej znów zostanie otwarte dla wiernych. Bazylika za zgodą i wg zaleceń służb sanitarnych została już ponad tydzień temu zdezynfekowana, ponownie zamknięta i oddzielona od klasztoru, gdzie nadal przebywają chorzy na koronawirusa.

  W zeszłym tygodniu miała miejsce dezynfekcja bazyliki w Tuchowie i od środy, 1 lipca zostaje ona ponownie otwarta dla kultu. Pierwszym nabożeństwem będzie nowenna ku czci MB Nieustającej Pomocy i Msza św. o godz. 18.00. W związku z tym przestaje obowiązywać w tej parafii dyspensa Biskupa Tarnowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane.

  WIĘCEJ: Wielki Odpust Tuchowski 2020 przesunięty

  WIĘCEJ: Tuchów: oświadczenie w sprawie miejscowych zakażeń koronawirusem

  Obecnie więc wszystkie kościoły redemptorystów są czynne. Po dezynfekcji świątyń nabożeństwa zostały przywrócone w Braniewie, Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i Wrocławiu. Odprawiają je redemptoryści z miejscowych wspólnot, którzy po kilkukrotnych negatywnych wynikach badań i decyzji służb sanitarnych zostali zwolnieni z kwarantanny i – tak jak wszyscy inni negatywnie testowani lub wyleczeni w Polsce – wracają do normalnego życia i pracy.

  Chorzy redemptoryści w Tuchowie, tak jak to zostało już zaznaczone, przebywają na leczeniu w oddzielonym od otoczenia klasztorze, a nabożeństwa odprawiane będą przez redemptorystów, którzy nigdy nie mieli koronawirusa, mieszkają oddzielnie w innym miejscu i za zgodą służb sanitarnych mogą po 4 tygodniach wrócić do normalnej posługi.

  W samym Tuchowie w związku ze stabilizacją sytuacji epidemicznej w gminie zostały podjęte decyzje o zmianie niektórych wcześniej przyjętych środków ostrożności, ale dalej (30 czerwca) zarażonych jest 90 osób (w tym 31 redemptorystów), a w kwarantannie w całej gminie pozostaje 101 osób. Zmarły trzy osoby: dwie pensjonariuszki miejscowego Domu Pogodnej Jesieni prowadzonego przez siostry józefitki i jeden redemptorysta, o. Jan Rzepiela.

  Aktualne liczby i działania służb sanitarnych i medycznych w tym regionie podawane są na blogu p. Kamila Wszołka, dziennikarza Radia Kraków.

  Ostatnie potwierdzone zachorowanie w gminie Tuchów datowane jest na 19 czerwca 2020 r. Dzięki zdecydowanej postawie władz samorządowych, służb sanitarnych i zachowujących dyscyplinę chorych oraz osób poddanych kwarantannie liczba zarażonych powoli, ale systematycznie się zmniejsza. Prosimy o ostrożność w przypisywaniu nowych zarażeń w Tuchowie i okolicznych gminach tzw. „ognisku tuchowskiemu” z przełomu maja i końca czerwca br.

  WIĘCEJ: Zmarł o. Jan Rzepiela CSsR

  Wsród redemptorystów polskich 40 współbraci ma Covid-19 i jest już trzynastu ozdrowieńców, wszyscy pozostają w izolacji, chorzy odzielnie od ozdrowieńców. Wielu spośród chorych oczekuje na powtórne negatywne testy, by móc po czasie wyznaczonym przez sanepid, powrócić do normalnej posługi.

  Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Odkupiciela.

  o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

  Warszawa, 30 czerwca 2020 r.

  Kontakt dla mediów: rzecznik@redemptor.pl; tel. 536 005 965

   

  Udostępnij