• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Pomoc Ukrainie
  XXVI Kapituła Generalna
 • Menu

  Rzym: XIV Zebranie Ogólne Europejskiej Konferencji Redemptorystów

  Po dwóch latach przerwy przedstawiciele duchowych synów św. Alfonsa Liguori na naszym kontynencie zebrali sie na XIV Zebraniu Ogólnym Europejskiej Konferencji Redemptorystów (KRE). Spotkanie to odbyło się w domu „Il Carmelo” w Ciampino pod Rzymem w dniach 4-7 października 2021 r. Stało się też w pewien sposób sprawdzianem logistycznym, ponieważ następna Kapituła Generalna całego Zgromadzenia odbędzie się w tym samym miejscu w 2022 r.

  WIĘCEJ: Rzym: pierwsza faza XXVI Kapituły Generalnej oficjalnie ogłoszona

  O. Johannes Römelt CSsR – koordynator KRE, przełożeni prowincjalni i dodatkowi delegaci wybrani przez poszczególne jednostki, wzięli udział w spotkaniu. Uczestniczyli w nim także przełożony generalny, o. Michael Brehl CSsR i radni generalni o. Alberto Eseverri CSsR i o. Pedro López CSsR. Prowincję Warszawską reprezentowali przełożony prowincji o. Janusz Sok CSsR oraz delegaci: o. Witold Hetnar CSsR i o. Sylwester Pactwa CSsR.

  Prace odbywały się w sesjach, dwóch porannych i dwóch popołudniowych, podczas których różne dokumenty przygotowane przez komisje KRE analizowane były przez grupy językowe, a następnie dzielono się swymi refleksjami na posiedzeniu plenarnym.

  Ważną częścią spotkania był raport o rekonfiguracji trzech stref Europy: północnej, południowej i wschodniej. Każda z nich ma inne potrzeby i problemy związane z własnym terytorium i tradycją. Mimo to panuje przekonanie, że rozpoczętay proces jest nieodwracalny i już trwa. Ramy czasowe dla stref będą inne, ponieważ każda ma inną ścieżkę, ale cel wyznaczony dla rekonfiguracji jest już widoczny.

  Został również zbadany temat tzw. partnerstwa w misji, w ramach którego świeccy współpracownicy pełnią misję z redemptorystami. Mimo że na poziomie kanonicznym kapituły generalnej wciąż istnieją do pokonania pewne przeszkody co do udziału w niej świeckich, jednak zajmuje się tym Zarząd Generalny, który zbierze odpowiedni zespół prawników.

  WIĘCEJ: Za rok XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów – dokument roboczy już przygotowany

  Wszyscy jednogłośnie podkreślili bogactwo i powiew świeżości oraz motywacji, jaką niesie entuzjazm, z którym świeccy współpracownicy uczestniczą w naszej misji i dzieleniu się świadectwem.

  o. Antonio Pupo CSsR

  za: cssr.news

  Udostępnij