• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Za rok XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów – dokument roboczy już przygotowany

  Centralna Komisja Przygotowawcza do XXVI Kapituły Generalnej Zgromadzenia Redemptorystów spotkała się w Rzymie od 7 do 10 września 2021 r. Jej praca skupiła się na analizie odpowiedzi komisji przygotowawczych różnych jednostek Zgromadzenia, które zebrały i zsyntetyzowały odpowiedzi oraz propozycje współbraci i świeckich współpracowników różnych wspólnot.

  Komisja jest już w stanie przedłożyć Radzie Generalnej pierwszy projekt dokumentu roboczego dla I fazy kapituły do dalszego rozważenia. Omówiła również propozycje rozpowszechnienia dokumentu w taki sposób, aby zachęcić współbraci i świeckich do dalszego aktywnego zaangażowania się w proces przygotowania do kapituły, która bez wątpienia będzie miała duże znaczenie dla naszego Zgromadzenia.

  WIĘCEJ: XXVI Kapituła Generalna Zgromadzenia Redemptorystów oficjalnie zwołana

  Kapituła generalna, zwoływana przez przełożonego generalnego co sześć lat, jest najwyższym organem wewnętrznego zarządu Zgromadzenia, a także reprezentuje je jako wyraz troski i udziału wszystkich członków w promowaniu dobra całego instytutu zakonnego. Kapituła dokładnie bada misję Zgromadzenia, czy jest ono dalej zgodne z duchem założyciela i zdrowymi tradycjami. Sprawdza również, czy Zgromadzenie chętnie słucha głosu Boga, który stawia mu wyzwania przez Kościół i świat.

  Faza pierwsza XXVI Kapituły Generalnej – na poziomie kontynentalnej konferencji – ma rozpocząć się w styczniu 2021 roku. Spotkania tej części mają na celu zasadniczo przedstawienie dokumentu roboczego jako narzędzia pełniejszej odpowiedzi na wezwanie Konstytucji oraz zapewnienić aktywny udział członków Zgromadzenia i naszych świeckich partnerów w Kapitule Generalnej.

  Prowincję Warszawską Redemptorystów reprezentować będą przełożony Prowincji oraz dwóch wybranych delegatów.

  Obrady fazy kanonicznej odbędą się w dniach 11 września – 7 października 2022 r. w domu formacyjnym Istituto Madonna del Carmine „Il Carmelo” na przedmieściach Wiecznego Miasta.

  WIĘCEJ: Trwają prace nad dokumentem roboczym dla XXVI Kapituły Generalnej

  * * *

  Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zwołuje co 6 lat swoją Kapitułę Generalną. Jest to najwyższy organ wewnętrznej władzy Zgromadzenia, który ustanawia prawa odnośnie życia redemptorystów na całym świecie oraz „wyraża udział wszystkich współbraci w trosce o dobro całego Instytutu” (Konst. 104). Delegaci, zebrani razem na Kapitule, są obrazem Zgromadzenia na całym świecie.

  Kapituła odbywa się w trzech fazach – pierwsza (przygotowawcza) i trzecia (wdrożenie decyzji) w grupach kontynentalnych konferencji, a druga (kanoniczna) wspólnie w całym składzie.

  Wszyscy redemptoryści są zaangażowani w proces rozeznawania, czy są wierni swej misji, zgodnie z duchem ich Założyciela, św. Alfonsa Liguori. Przez najbliższe miesiące będą rozważać, czy poświęcają, lub nie, należytą uwagę głosowi Boga, który nieustannie stawia wyzwania Zgromadzeniu w Kościele i świecie.

  Podejmą także praktyczne decyzje i ustalą kierunki na następne sześciolecie. Ich wprowadzeniem w życie i nadzorem zajmie się Zarząd Generalny (Przełożony Generalny i sześciu Radnych Generalnych z różnych części świata), który zostanie przez tę Kapitułę wybrany.

  Prowincję Warszawską Redemptorystów reprezentować będą przełożony Prowincji oraz dwóch wybranych delegatów.

  Obrady fazy kanonicznej odbędą się w dniach 11 września – 7 października 2022 r. w domu formacyjnym Istituto Madonna del Carmine „Il Carmelo” na przedmieściach Wiecznego Miasta.

  Przewodniczączym Centralnej Komisji Przygotowawczej jest o. Brendan Kelly CSsR – Sekretarz Generalny, a członkami są: o. Alberto Eseverri CSsR – Wikariusz Generalny, o. Rogerio Gomes CSsR – Radny Generalny, o. Gianni Congiu CSsR – Moderator Kapituły, przełożony Domu św. Alfonsa w Rzymie (Prowincja Rzymska), o. Kevin O’Neil – Moderator Kapituły (Prowincja Baltimore), o. Joaquim Parron CSsR – Moderator Kapituły (Prowincja Campo Grande), o. Johannes Römelt CSsR – Koordynator Konferencji Europy (Prowincja Św. Klemensa) i o. Grzegorz Ruszaj CSsR – Dyrektor Biura Komunikacji w Rzymie (Prowincja Warszawska).

  Poprzednia XXV Kapituła Generalna odbyła się w Pattaya w Tajlandii od 31 października do 24 listopada 2016 r. Ustalono tam temat obecnego sześciolecia: „Świadkowie Odkupiciela solidarni dla misji w zranionym świecie”. Jest on zwięzłym podsumowaniem obrad Kapituły i opisuje kierunek rozwoju Zgromadzenia na obecne sześć lat, do następnego jej zwołania. Obecny jest w materiałach formacyjnych, planach pastoralnych i pomaga w refleksji nad wykonaną pracą apostolską, czy jest zgodna z tym, czym żyją redemptoryści w innych krajach.

  oprac. red. za: cssr.news

  Udostępnij