• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  „Rozmyślania o św. Józefie” autorstwa św. Alfonsa Liguori

  „Rozmyślania o św. Józefie” autorstwa św. Alfonsa Marii Liguoriego to zbiór modlitewnych rozważań o życiu św. Józefa i jego roli w historii zbawienia. Inicjatywa edytorska Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie przypada w Roku św. Józefa, ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka oraz w 150. rocznicę ogłoszenia Założyciela Redemptorystów Doktorem Kościoła.

  Rozmyślania zostały przetłumaczone i ostatnio wydane w 1871 r. przez ks. Jana Baptystę Delerta. W ciągu blisko stu pięćdziesięciu lat, język poprzedniej edycji stał się w wielu miejscach niezrozumiały i archaiczny. Chcąc rozpropagować nabożeństwo do św. Józefa i duchowość św. Alfonsa, postanowiliśmy uwspółcześnić język użyty w tym dziele.

  Przy wprowadzaniu zmian staraliśmy się zachować znaczenie i wydźwięk słów użytych w poprzednim wydaniu. Przede wszystkim niezrozumiałe słowa zastąpiliśmy współczesnymi, a starą składnię i pisownię dostosowaliśmy do aktualnych zasad językowych. Pojawiły się też wyrażenia, które lata temu mogły w swojej formie być inaczej rozumiane niż dzisiaj. W takich przypadkach staraliśmy ująć je w takich słowach, by jak najpełniej oddawały myśl autora. Usunięte zostały również fragmenty, które dzisiaj utrudniałyby prawidłowe zrozumienie myśli św. Alfonsa.

  Ufamy, że „Rozmyślania o św. Józefie” pomogą rozbudzić w czytelnikach miłość do Tego, którego czcimy jako Opiekuna Jezusa Chrystusa i Jego Mistycznego Ciała – Kościoła świętego.

  br. Robert Borzyszkowski CSsR, WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij