• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Rekolekcje prowincjalne w Lubaszowej

  Męstwo i męskość były tematem przewodnim rekolekcji zakonnych, jakie w dniach 8-12 listopada 2021 roku odbywały się w domu rekolekcyjnym im. bł. Kaspra Stanggassingera w Lubaszowej. Duchowym przewodnikiem dla 25 współbraci redemptorystów uczestniczących w rekolekcjach był ks. dr hab. Adam Rybicki, teolog duchowości, wykładowca i rekolekcjonista, autor m.in. takich książek jak „Lew i baranek” czy „Od antropologii do duchowości mężczyzny”.

  Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że dzisiaj rośnie nam kolejne pokolenie bez ojców. Zauważalny jest coraz większy głód ojca – mówił rekolekcjonista. Dlatego też jesteśmy powołani do tego, żeby odzwierciedlać tutaj na ziemi ojcowskie oblicze Boga – dodawał, przywołując m.in. biblijne postacie reprezentujące różne wymiary ojcostwa.

  Oprócz codziennej Mszy św. i konferencji współbracia mieli okazję uczestniczyć we wspólnych modlitwach brewiarzowych, adoracji Najświętszego Sakramentu czy też mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Czas pomiędzy poszczególnymi punktami programu wypełniała modlitwa osobista w przytulnej kaplicy domu rekolekcyjnego bądź też wśród sprzyjających kontemplacji krajobrazów niezwykle malowniczej okolicy lubaszowskiej góry „Tabor”.

  Rekolekcje prowincjalne to szczególny czas dla redemptorystów. Każdy ze współbraci na mocy prawa własnego Zgromadzenia zobowiązany jest do tego, by raz w roku w takich rekolekcjach uczestniczyć. Nie da się bowiem głosić słowa Bożego czy pełnić różnych zakonnych posług, nie wsłuchując się samemu w to, co Bóg ma nam do powiedzenia.

  tekst i zdjęcie: red. 

  Udostępnij