• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  150-lecie ogłoszenia św. Alfonsa Liguori doktorem Kościoła
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Prowincjał z Kanady w Lubaszowej

  Od 30 grudnia 2017 do 8 stycznia 2018 roku w domu nowicjatu w Lubaszowej mogliśmy gościć przełożonego Prowincji Yorkton w Kanadzie – o. Larry Kondra CSsR. Mieliśmy okazję modlić się z nim razem oraz uczestniczyć w Liturgii sprawowanej w rycie bizantyjskim. W wigilię uroczystości Chrztu Pańskiego o. Kondra razem z naszym socjuszem o. Sylwestrem Cabałą celebrowali Liturgię św. Bazylego Wielkiego oraz uroczyście poświęcili wodę.

  6 stycznia po południu ojciec Larry spotkał się ze wspólnotą nowicjatu, aby opowiedzieć o powstaniu Prowincji Yorkton w Kanadzie i apostolacie redemptorystów. Odpowiadał też na różne pytania. W niedzielę 7 stycznia o. Larry koncelebrował Liturgię w rycie rzymskim, po której namaścił wszystkich chętnych olejkiem bł. Wasyla Wełyczkowskiego CSsR – biskupa i męczennika, relikwie którego spoczywają w Kanadzie. Po Mszy św. ojciec Larry wziął udział w spotkaniu opłatkowym rodzin redemptorystów na willi, a także odwiedził WSD Redemptorystów w Tuchowie, by spotkać się z klerykami i opowiedzieć im również o Prowincji Yorkton w Kanadzie.

  Ojciec Prowincjał miał też okazję odwiedzić współbraci greckokatolickiej Wiceprowincji Michalovce na Słowacji, gdzie modlił się i odprawił Liturgię nad grobem bł. Metodego Dominika Trčki CSsR oraz odwiedził klasztor sióstr redemptorystek we Vranovie, którym przekazał ikonę bł. Wasyla.

  Prowincja Yorkton jest pierwszą jednostką w rodzinie Misjonarzy Redemptorystów w rycie bizantyjskim. Jej powstanie zawdzięczamy o. Achillesowi Delaere CSsR z Belgii, który opuścił swój kraj w 1898 roku, aby nauczyć się obcego języka i obcego dla niego rytu, by mógł głosić Słowo Boże ukraińskim imigrantom obrządku greckokatolickiego w Kanadzie. Dzisiaj Prowincja Yorkton obejmuje terytorium całej Ameryki Północnej, ma 4 domy, 12 współbraci oraz 2 studentów na różnych etapach formacji. Jeden z nich odbywa właśnie nowicjat w Lubaszowej. Modlimy się więc o święte i liczne powołania do Yorktońskiej Prowincji, aby Słowo Boże było nadal głoszone wśród ludu Kanady.

  br. Iwan Dżur, nowicjat Lubaszowa

  Udostępnij