• Portal Kaznodziejski
  Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Charyzmat i duchowość
  Pomoc Ukrainie
 • Menu

  Prezydent RP pod pomnikiem 30 redemptorystów zamordowanych w Powstaniu Warszawskim

  W dniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2022 r., jak co roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził miejsca związane z rzezią cywilnej ludności Woli. Jednym z trzech  miejsc odwiedzionych przez Pana Prezydenta  był pomnik zamordowanych 30 redemptorystów, znajdujący się przy ul. Wolskiej naprzeciw kościoła św. Wojciecha.

  Do asystowania podczas modlitwy i oddania hołdu pomordowanym zostali zaproszeni o. Janusz Sok CSsR – przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Jacek Dembek CSsR – przełożony wspólnoty zakonnej przy ul. Karolkowej, o. Paweł Mazanka – autor książki „Boję się śmierci pod gruzami”, opisującej śmierć redemptorystów i sióstr sakramentek w czasie Powstania Warszawskiego oraz o. Damian  Simonicz CSsR – proboszcz parafii pw. św. Klemensa Hofbauera i Aniołów Stróżów przy ul. Karolkowej.

  Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec i znicz przy pomniku pomordowanych oraz przez dłuższa chwile modlił się za dusze zamordowanych redemptorystów.  Na zakończenie uroczystości Pan Prezydent wygłosił krótkie przemówienie:

  – To była największa eksterminacja jednostkowa Polaków w trakcie II wojny światowej. (…) Wszyscy, którzy dzisiaj chodzą po Woli, po tych ulicach, skwerach mają pod stopami popioły mieszkańców stolicy, którzy tutaj zostali na zawsze. Poza tymi pomnikami nie mają swoich indywidualnych nagrobków. Są poszczególnymi jednostkami wśród tysięcy, które tutaj zginęły – mówił Prezydent.

  – Warszawa pamięta. Dziękuję tym, którzy w dniach rocznicy Powstania Warszawskiego tutaj przyjeżdżają, pamiętają także o mieszkańcach Woli, składają kwiaty, modlą się przy pomnikach, które są symbolicznymi grobami – zaznaczył.

  WIĘCEJ: Andrzej Duda: Oddajemy hołd pomordowanym mieszkańcom Woli

  Po zakończonej uroczystości Pan Prezydent rozmawiał z obecnymi na uroczystości redemptorystami, wsłuchując się w historię 6 sierpnia 1944 roku. W prezencie od wspólnoty z Karolkowej, otrzymał również książkę napisana przez o. Pawła Mazankę, jak również kartę pocztową upamiętniająco zamordowanych redemptorystów. Ojcowie zapewnili również Prezydenta RP o pamięci modlitewnej.

  WIĘCEJ: 6 sierpnia: 77 rocznica rozstrzelania 30 redemptorystów w czasie Rzezi Woli

  WIĘCEJ: Warszawa: wystawa o męczeństwie sakramentek i redemptorystów w czasie Powstania Warszawskiego

  o. Damian Simonicz CSsR, Warszawa; fot. Grzegrz Jakubowski, KPRP, prezydent.pl

  * * *

  6 sierpnia 1944 r. trzydziestu redemptorystów zostało zamordowanych w ramach wyniszczania przez oddziały hitlerowskie ludności cywilnej stolicy po wybuchu Powstania Warszawskiego. Zginęli wszyscy zakonnicy przebywający wówczas w klasztorze przy ul. Karolkowej: 15 ojców, 9 braci koadiutorów, 5 kleryków, 1 nowicjusz.

  W pierwszych dniach powstania w klasztorze przy ul. Karolkowej został utworzony punkt powstańczy. Ojcowie przenieśli się do piwnic, udzielając pomocy i schronienia okolicznym mieszkańcom. Nad ranem 6 sierpnia Niemcy otoczyli klasztor i wszystkie osoby w nim przebywające przeprowadzili pod eskortą do kościoła św. Wojciecha przy ul. Wolskiej, w którym był urządzony obóz przejściowy. Tam redemptoryści zostali oddzieleni od grupy. Następnie wyprowadzono ich na teren pobliskiej fabryki Kirchmayera i Marczewskiego. Tam zostali zabici strzałami w tył głowy.

  W dalszej kolejności Niemcy przeprowadzili egzekucję ludności cywilnej. Według szacunków historyków, w pierwszym tygodniu sierpnia hitlerowcy wymordowali ok. 50 tys. mieszkańców Woli, realizując rozkaz eksterminacji całej ludności powstańczej Warszawy. Tragiczne wydarzenie sprzed 75 lat zostało upamiętnione 9 lat temu pomnikiem, który stanął w miejscu egzekucji, naprzeciw kościoła św. Wojciecha.

   

  Udostępnij