Polskie Radio: Tuchów jako ośrodek pomocy Ukrainie i wspomnienie o o. Kazimierzu Piotrowskim CSsR
Jedynka Polskiego Radia wyemitowała w przededniu drugiej rocznicy nowej odsłony rosyjskiej agresji na Ukrainę, 23 lutego 2024 r., audycję „Ślady na piasku”, poświęconą pomocy, która płynie z Tuchowa nadal zarówno w stronę Ukraińców, którzy pozostali w Polsce, jak i tych, którzy powrócili do swojej ojczyzny. W audycji wspomniany jest zmarły przed rokiem (19 lutego 2023 r.) o. Kazimierz Piotrowski CSsR, ważny współorganizator tej pomocy.
WIĘCEJ: Redemptoryści hiszpańscy i polscy od dwóch lat organizują pomoc dla Ukrainy
WIĘCEJ: Zmarł o. Kazimierz Piotrowski CSsR
* * *
Link do audycji: polskieradio.pl
Beznadzieja tamtych dni…
Pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju po wybuchu wojny 24.02.2022 roku, już od pierwszych dni płynęła z każdej strony Polski. Niemalże każda parafia i zakon dawały schronienie uciekinierom wojennym, głównie mamom z dziećmi.
Przykładem takiej pomocy – na ogromną skalę – był klasztor Ojców Redemptorystów w Tuchowie, a zmarły przed rokiem o. Kazimierz Piotrowski, pracujący przez wiele lat na Ukrainie, szczególnie mocno angażował się w tę pomoc. Jego znajomość języka ukraińskiego była ogromnym wsparciem w kontaktach z uciekinierami ze Wschodu. Dlatego też zorganizował on w klasztorze redemptorystów w Tuchowie już na samym początku wojny bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Pomogło to wielu z nich rozwiązać problem utrzymania się w naszym kraju, ale także była to inicjatywa, która stała się dla nich ważnym elementem duchowego wzrostu w ich dramatycznej sytuacji.
W audycji powracamy do nagrań archiwalnych z pierwszych dni wojny i mówimy też o obecnej pomocy, która płynie z Tuchowa nadal zarówno w stronę Ukraińców, którzy pozostali w Polsce, jak i tych, którzy powrócili do swojej ojczyzny.
Prowadzący: Małgorzata Glabisz-Pniewska
* * *
fot. Piotr Wróbel