• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA W LUBASZOWEJ

  Dnia 15 sierpnia 2012 roku, na uroczystej Eucharystii o godz. 9.00 w kaplicy p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubaszowej, czterech nowicjuszy złożyło pierwszą profesję zakonną w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela. Są to br. br.: Leszek Bubienko, Adam Dudek, Jerzy Krywult oraz Tymoteusz Macioszek. Po złożeniu ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa otrzymali także habity zakonne i różańce, tradycyjnie noszone przy pasie przez wszystkich redemptorystów.
  Nowicjusze składali swoje śluby na ręce Wikariusza Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów o. Piotra Chyły CSsR. W uroczystościach udział wzięli także: o. Sylwester Cabała – członek Rady Prowicjalnej,  o. Józef Vojtyla ze Słowacji, emerytowany Ks. Proboszcz rodzinnej parafii br. Jerzego w Jordanowie, o. Mariusz Chyrowski – Magister Nowicjatu i Rektor Domu Zakonnego w Lubaszowej, o. Łukasz Listopad – Socjusz Magistra Nowicjatu, przełożeni WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz ojcowie ze wspólnoty domu lubaszowskiego, m. in.: o. Stanisław Stańczyk Sen. – były Prowincjał i wykładowca Pisma Św., o. Władysław Bodziony – Dyrektor Domu Rekolekcyjnego,  o. Marcin Klamka (który prowadził połowę rekolekcji przed ślubami), o. Witold Baran i o. Piotr Grześkiewicz z Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów, o. Sylwester Pactwa z Rzymu, Ryszard Peryt Oblat Zgromadzenia Redemptorystów, a także inni współbracia przybyli z Prowincji. 
  W homilii o. Chyła mówił o doniosłości  wyboru jakiego dokonali bracia nowicjusze, decydując się na odważny krok złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Zauważył, że składając śluby czasowe na razie na rok, czynią to już w perspektywie ślubów wieczystych, które złożą w przyszłości na całe życie. O. Piotr Chyła podkreślił również rolę rodzin nowicjuszy a szczególnie rodziców. Dziękował za to, że stworzyli warunki, aby ich synowie i krewni rozeznawali powołanie w domu rodzinnym oraz że ofiarowali swoich synów na wyłączną służbę Bogu. 
  Po Eucharystii bracia neoprofesi mieli możliwość ucieszyć się towarzystwem swych gości, rodziny i przyjaciół. Po uroczystym obiedzie bracia neoprofesi udali się z częścią swoich rodzin oraz dotychczasowymi przełożonymi z nowicjatu na Słowację, do Stropkova. Tam w kościele parafialnym, przy którym posługują redemptoryści w obrządku grekokatolickim, na Eucharystii o godz. 18.00, swoje pierwsze śluby zakonne złożyli br. Miroslav Liska i br. Marek Olcak. Choć przynależą do Wiceprowincji Michalovce, to jednak swój nowicjat odbywali w Polsce razem z polskimi nowicjuszami. Swoje śluby złożyli na ręce Wiceprowincjała o. Jaroslava Stelbaskyego. Piękną liturgię wschodnią uświetnił dodatkowo parafialny chór. Dla wszystkich parafian było to wielkie przeżycie uczestniczenia w tak podniosłej uroczystości swoich rodaków (br. Marek pochodzi bowiem z samego Stropkova, a br. Miroslav z miejscowości Velkrop k/Stropkova). Po uroczystościach neoprofesi i zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym stole.
  Tak oto sześciu młodych mężczyzn stało się redemptorystami, by głosić Chrystusowe „Obfite Odkupienie” żyjąc w charyzmacie św. Alfonsa Liguori – Założyciela Redemptorystów. Wszystkim braciom neoprofesom – zarówno Polakom jak i Słowakom, życzymy Bożego błogosławieństwa, i opieki MBNP oraz św. Alfonsa, udanych wakacji w domach rodzinnych i powodzenia w studiach filozoficzno-teologicznych, które rozpoczną od października w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie.

  o. Łukasz Listopad CSsR
  br. Piotr Kaźmierski

  Udostępnij