• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
    Portal Kaznodziejski
    Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
    Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
  • Menu

    Grodno

    Parafia Najświętszego Odkupiciela

    Parafia należy do diecezji grodzieńskiej

    Proboszcz: o. Dzmitry Labkou CSsR

    Adres: ul. Kurczatowa 41, Grodno 230005, Białoruś

    Kontakt: tel. +375-152)76-92-62, e-mail: labkowd@gmail.com

    Własna strona internetowa: redemptor.by

    Grodno położone nad Niemnem, liczy dziś ok. 400 tys. mieszkańców. Redemptoryści na Białorusi pojawili się po odwilży komunistycznej, kiedy Kościół odzyskał prawo istnienia, a ludzie wyznawania wiary. Redemptoryści zostali zaproszeni, by prowadzić Misje św. i rekolekcje parafialne w dopiero co otwartych kościołach, w nowo organizujących się wspólnotach parafialnych. Ponieważ na Białorusi, jak w innych republikach po rozpadzie ZSSR, był ogromny brak księży. Bp ordynariusz Alexander Kaszkiewicz zaproponował Redemptorystom objęcie kilku parafii. I tak O. Andrzej Szczupał objął Porzecze, O.Franciszek Krakowski – Makarowce, O. Karol Barnaś – Ejsmonty, O. Roman Cieslak – Brzostowice, O. Jan Bartos – Wołpę.

    Następnym etapem było utworzenie wspólnoty w Grodnie, Ks. Bp Alexander Kaszkiewicz zaproponował objęcie nowej parafii na osiedlu „Dziewiatówka”, leżącym na obrzeżu miasta, liczącym ok. 60 tyś. mieszkańców i wciąż rozbudowywanym. Do parafii należy także pobliskich 11 wiosek. Do organizowania nowej parafii i placówki redemptorystów został skierowany w 1992 r. O. Jan Zubel. Praca jego była od początku bardzo owocna: stworzył komitet parafialny, dokonał potrzebnej rejestracji parafii, zakupił ziemię potrzebną pod budowę Kościoła i przyszłego klasztoru oraz wybudował tymczasową kaplicę Najświętszego Odkupiciela, gdzie zaczęli się gromadzić wierni i tworzyć wspólnotę parafialną.

    Do O. Jana Zubla w 1995 roku dołączył O. Waldemar Słota, obecny proboszcz, który wybudował przy kaplicy 2 sali katechetyczne, aby można było systematycznie prowadzić katechezę dla dzieci , młodzieży i dorosłych. W katechezie pomagały od początku siostry Nazaretanki. Następnie wybudowano tymczasowe mieszkanie – barak. W 1997 roku i rozpoczęta została budowa ośrodka duszpasterskiego i Kościoła. Zakończyliśmy budowę Klasztoru, w którym mogłoby zamieszkać 10 ojców, dom katechetyczny oraz dom dla sióstr. Zbudowany jest także kościół. Obecnie w parafii pracuje 4 ojców.

    Udostępnij