• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Rok Świętego Klemensa Hofbauera, Jubileusz 200-lecia śmierci
  Charyzmat i duchowość
 • Menu

  Odpust ku czci Matki Bożej w Tuchowie – znamy już datę tegorocznych obchodów

  Wielki Odpust Tuchowski 2020 przeniesiony z lipca z racji ogniska koronawirusa w Tuchowie zostanie połączony z tzw. Małym Odpustem Tuchowskim i odbędzie się w dniach 4-8 września 2020 r. Szczegółowy plan uroczystości zostanie podany w najbliższym czasie.

  Pierwszy tydzień lipca kojarzy się wielu z Wielkim Odpustem Tuchowskim. Przed cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej przybywają zorganizowane grupy jak i indywidualni pielgrzymi z różnych stron naszej diecezji i spoza jej granic. Nie było to jednak w tym roku możliwe.

  Redemptoryści, kustosze sanktuarium, starają się, by tak jak to dzieje się od setek lat – zgodnie z obecnymi możliwościami i zachowaniem odpowiednich przepisów sanitarnych – uczcić Matkę Bożą, Panią Ziemi Tarnowskiej i przez jej wstawiennictwo dziękować za opiekę, za wygaszenie miejscowego dużego ogniska choroby i prosić o całkowite ustanie pandemii, a także we wszelkich innych potrzebach ludzkich.

  W tym roku pielgrzymów przywita odnowione otoczenie sanktuarium – zwłaszcza plac, ogrodzenie, wejścia i główne schody. Zostało dostosowane do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i ufamy, że pomoże wydobyć piękno tego świętego miejsca. Zwieńczeniem rewitalizacji będzie nowa iluminacja bazyliki, wieży oraz klasztoru od dziedzińca sanktuaryjnego. Mamy nadzieję, że prace zakończą się końcem września i sprawią, że nasze sanktuarium będzie pięknym miejscem modlitwy, gdzie z radością będą przybywać nasi parafianie i pielgrzymi.

  WIĘCEJ: Nowy blask sanktuarium w Tuchowie

  Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy i pielgrzymowania do Tuchowa. Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie!

  Redemptoryści z Tuchowa

  * * *

  Najważniejszą uroczystością w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie k. Tarnowa jest obchodzony co roku Wielki Odpust Tuchowski. Informacje o odpuście można śledzić na stronie internetowej tuchowskiego sanktuarium oraz na fanpage’u na Facebooku.

  Na Wielki Odpust Tuchowski przybywa duża liczba wiernych (kilkadziesiąt tysięcy), niekiedy nawet z dalekich stron. Na uwagę zasługuje również fakt, że pielgrzymi z okolicznych miejscowości udają się pieszo do Tuchowa.

  W Tuchowie od 1893 r. pracują Redemptoryści. Od ponad stu lat istnieje tam także Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów.

  WIĘCEJ: Wielki Odpust Tuchowski 2020 przesunięty

  WIĘCEJ: Wielki Odpust Tuchowski: tłumna niedziela

  Udostępnij