Wypowiedź ministra środowiska prof. Jana Szyszko (PiS) w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja – dotyczy rozpoczętego w Paryżu szczytu klimatycznego (COP21). W trakcie obrad blisko dwieście państw ma się porozumieć w kwestii ochrony klimatu. W trakcie obrad Polska zaprezentuje dwa dobre przykłady gospodarowania energią – leśne gospodarstwo węglowe i geotermię toruńską.
Wypowiedź prof. Jana Szyszko, ministra środowiska dla Radia Maryja:
Do tej pory panuje jedność poglądów pod jednym względem, mianowicie, mówi się, że zostały stworzone ramy prawne ku temu, aby przeciwdziałać tym procesom, które zostały zarysowane w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. (…) Jest to bliskie koncepcji tej, która jest głoszona przez Kościół Katolicki, a mianowicie racjonalne użytkowanie, gospodarowanie z tworzeniem dla dobra człowieka. (…) To jest to, co Polska mówiła od kilkunastu lat, że za wszelką cenę trzeba uruchomić sprawy związane z pochłanianiem CO2 przez żywe zespoły przyrodnicze, takie jak lasy czy gleby. Uzyskało to dużą aprobatę i w tej chwili każda ze stron mówi o tym, że należy wykorzystać możliwość pochłaniania CO2 przez lasy, aby prawidłowo funkcjonowały. Żeby działały w tym kierunku, żeby efektem tego była lepsza woda, lepsze powietrze czy ochrona bioróżnorodności. Równocześnie, chodzi o to, żeby te lasy tworzyły miejsca pracy. (…)
Polska powinna w tej kwestii odegrać tu dużą rolę, dlatego, że były to właśnie postulaty polskie. Wielokrotnie były postulowane na kolejnych konferencjach konwencji klimatycznej. Cieszę się, że te postulaty spotykają się obecnie z tak dużym zainteresowaniem.
Jutro, podczas obrad plenarnych będą miały miejsce dwie prezentacje polskie. Pierwsza prezentacja w zakresie konkretnych działań – chcemy pokazać wielki sukces geotermii toruńskiej, która jest w pewnym sensie rekordem świata pod względem możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych Polski do tego, żeby mniej emitować CO2, a równocześnie, by korzystać z tej energii cieplnej zmagazynowanej w pokładach geologicznych.
W drugiej prezentacji pokażemy wzór dla świata, który chcemy zaproponować – polskie leśne gospodarstwo węglowe, czyli w jaki sposób gospodarować lasami, po to, żeby pochłaniały one CO2, a równocześnie żeby produkowały więcej drewna – surowca produkowanego bezemisyjnie. O ile produkuje się taki materiał budowlany, jak stal, czy też cement, to wtedy trzeba emitować CO2. Produkcja drewna, które jest również surowcem i materiałem budowlanym, może wiązać się z pochłanianiem CO2.
Chcemy zaprezentować jutro polski unikat w tym zakresie – Polskie Lasy Państwowe, które są gotowe do tego, żeby służyć społeczeństwu, a również światu po to, żeby korzystając z dwutlenku węgla, chronić bioróżnorodność i pomagać człowiekowi tworząc miejsca pracy szczególnie w terenach niezurbanizowanych. Takie prezentacje odbędą się jutro.
Szczyt klimatyczny potrwa około 2 tygodni. Będziemy Państwa informowali na bieżąco o działaniach, rożnego rodzaju inicjatywach, a chcemy Polskę pokazać jako lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju w skali światowej. Mogę również powiedzieć, że te postulaty, które są tu zgłaszane są zbieżne z tezami, które zostały zawarte w encyklice Ojca Świętego „Laudato si”. Ta encyklika dotyczy właśnie spraw zrównoważonego rozwoju i właśnie Ojciec Święty w tym dokumencie mówił, że najwyższy czas ku temu, aby na bazie istniejącego prawa zbudować nowe porozumienie w skali światowej, które będzie szło w tym kierunku, żeby zacząć łagodzić negatywne skutki, które występują na świecie i rzeczywiście ta konwencja klimatyczna może być podstawą prawną działająca w tym kierunku.
Prof. Jan Szyszko, minister środowiska
za: RIRM