• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Monachium: Dzień Papieski w Polskiej Misji Katolickiej

  Obchody Niedzieli Papieskiej w Polskiej Parafii Katolickiej w Monachium tradycyjnie organizuje Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II działające tu od jedenastu lat. Na zaproszenie opiekuna Koła, o. dr Stanisława Pławeckiego do Monachium przybył ksiądz biskup Józef Staniewski z Grodna, sekretarz generalny Episkopatu Białoruskiego i były stypendysta Fundacji Jana Pawła II.

  W sobotę, 13 października biskup spotkał się Kołem Przyjaciół Fundacji. W słowie skierowanym do członków Koła przyjaciół Fundacji Jana Pawła II mówił o swoim polskim pochodzenia i o wychowaniu w wierze katolickiej. Szczególnie podkreślał w nim rolę własnego, bardzo religijnego ojca, nawiązując do hasła XVIII Niedzieli Papieskiej „Promieniowanie ojcostwa”. Biskup wspominał lata studiów na KUL- u, gdzie specjalizował się w prawie kanonicznym i jako stypendysta Fundacji Jana Pawła II mieszkał w Domu Fundacji. Zapamiętał szczególną, rodzinną atmosferę tego domu. Wyraził swoją wdzięczność byłym i obecnym członkom Fundacji, którzy wspierają to dzieło. Przecierają oni szlaki i pokazują innym Polakom, że można działać i upowszechniać dziedzictwo duchowe papieża Polaka. Po wspólnej agapie wszyscy udali się na Mszę św. sprawowaną przez biskupa Józefa oraz nabożeństwo fatimskie.

  W niedzielę, 14 października ks. bp Staniewski sprawował Msze św., po których członkowie Koła zbierali wśród wiernych ofiary na potrzeby Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. W głoszonych homiliach biskup mówił o braku kapłanów i o trudnościach w spełnianiu praktyk religijnych przez wiernych w czasie panowania Imperium sowieckiego. Wybór Karola Wojtyły na papieża w 1978r. przyniósł nadzieję na poprawę sytuacji katolików. I tak się też stało. Na Białoruś zaczęli przyjeżdżać księża z Polski, w tym także redemptoryści. W r.1990 powstało Wyższe Seminarium Duchowne w Grodnie, które ukończył biskup Staniewski. Mimo, że Jan Paweł II za swojego pontyfikatu nie mógł przybyć z pielgrzymką na Białoruś, będąc w Ełku czy Białymstoku zawsze pamiętał o wiernych z Białorusi i ich pozdrawiał. Obecnie jego kult jako Świętego jest na Białorusi szeroko rozpowszechniony.

  W trakcie pobytu w Monachium biskup Staniewski nawiedził Sanktuarium Maryjne Matki Bożej Królowej Bawarii w Altötting oraz miejsce narodzin papieża Benedykta XVI – Marktl am Inn.

  Ksiądz biskup Józef Staniewski ubogacił obchody tegorocznej Niedzieli Papieskiej swoją posługą pasterską i świadectwem wielkiej miłości do św. Jana Pawła II.

  Beata Tomczyk – Paniak

  fot. Beata Modzelewska-Kowalewska

   

  Udostępnij