• Rekolekcje i wypoczynek – CADR i Scala W górach i nad morzem
  Portal Kaznodziejski
  Lectio divina na każdy dzień Wydawnictwo Homo Dei
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Konferencja rektorów seminariów duchownych

  Formacja seminaryjna wobec pokusy klerykalizmu była tematem 57. Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, która miała miejsce w dniach 1-3 września 2021 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. W konferencji uczestniczyło blisko 70 rektorów z Polski oraz przedstawiciel seminarium duchownego z Łotwy.

  Tegoroczne obrady poświęcone były zagadnieniom związanym z różnymi aspektami seminaryjnej formacji w perspektywie zagrożeń wynikających z przejawów klerykalizmu, przed którym w ostatnim czasie ostrzega tak sugestywnie papież Franciszek.

  WIĘCEJ: Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów

  W roboczych sesjach plenarnych tematykę tę, zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej, zarysowali w ciekawych prelekcjach i osobistych świadectwach: bp Edward Dajczak z Koszalina oraz bp Szymon Stułkowski, sufragan z Poznania, prof. dr hab. Stanisław Grygiel, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, a także red. Anita Liberadzka i red. Marcin Jakimowicz.

  W programie konferencji nie zabrakło również pracy w mniejszych grupach oraz cennych nieformalnych spotkań braterskich, które dawały możliwość wymiany doświadczeń z formacyjnej niwy.

  Istotnym wydarzeniem podczas tegorocznej konferencji był również panel z udziałem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, który omówił proces wprowadzania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, wchodzących w życie od najbliższego roku akademickiego.

  WIĘCEJ: Tuchów: Ślubuję Ci Boże czystość, ubóstwo i posłuszeństwo

  Gościnnym gospodarzem tegorocznego spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne Ojców Bernardynów, które mieści się przy słynnym pasyjno-maryjnym sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

  Uczestnicy konferencji mieli również wyjątkową możliwość, by wraz z metropolitą krakowskim ks. abp. Markiem Jędraszewskim sprawować eucharystię w sąsiednich Wadowicach, przy wizerunku ukoronowanej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i chrzcielnicy św. Jana Pawła II oraz zwiedzić muzeum w domu rodzinnym przyszłego Papieża Polaka.

  o. dr Maciej Sadowski CSsR, rektor WSD Redemptorystów w Tuchowie

  Udostępnij