• Śpiewnik Redemptorystów
  Media, wydawnictwa, drukarnia
  Portal Kaznodziejski
  Kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Płyta CD z pieśniami do MBNP
 • Menu

  Głogów: jubileusz parafii redemptorystów

  Z okazji rocznicy 60 lat parafii i 90 lat kościoła św. Klemensa odbyło się w dniu 15 października br. spotkanie Rodziny Radia Maryja w Głogowie. Uroczystości rozpoczął program słowno-muzyczny pt.: „Jeśli zapomnę o Nich” w wykonaniu młodzieży z projektu „Być jak Zośkowiec” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Głogowie, następnie Mszą św. świętowaliśmy rocznicę 90-lecia poświęcenia kościoła i 60-lecia erygowania parafii św. Klemensa, której przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt, homilię wygłosił prowincjał o. Janusz Sok. Szczególną chwilą podczas Eucharystii było wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz poświęcenie nowych organów i posadzki.

  Parafię św. Klemensa erygowano 26 października 1958 roku, a poświęcenie kościoła odbyło się 9 grudnia 1928 roku. Redemptoryści niemieccy przybyli do Głogowa w 1924 roku, od początku ciężko pracowali: prowadzili duszpasterstwo i zbudowali piękny kościół. Na wiosnę 1928 r. przystąpiono do budowy kościoła i klasztoru. Po niespełna pół roku wytężonej pracy budowa została zakończona. W dniu 9 grudnia 1928 r. nastąpiła konsekracja nowo wybudowanej świątyni, a dokonał jej sam abp kard. Adolf Bertram, ordynariusz diecezji wrocławskiej.

  Pod koniec II wojny światowej 17 marca 1945 r. – kościół i klasztor zostały spalone. Do klasztoru wrócili o. Walter Becksmann i br. Wincenty i w piwnicach klasztornych urządzili kaplicę dla 150 osób. W 1946 r. na prośbę o. Becksmanna do zrujnowanego Głogowa zaczęli przybywać pierwsi polscy redemptoryści, którzy od nowa przystąpili do organizowania życia religijnego. Mieli oni pod swoją opieką nie tylko ludność polską, ale także i niemiecką, która przez pewien czas pozostawała na tych terenach. Prócz duszpasterstwa przystąpili oni do odbudowywania kościołów w całym dekanacie głogowskim (obsługiwali 21 kościołów). Z powodu braku księży byli oni przez pewien czas jedynymi duszpasterzami na tym terenie. Ojcowie podchodzili do swoich obowiązków bardzo gorliwie i sumiennie, co spotykało się nieraz z represjami ze strony władzy.

  Gdy w 1950 r. rektorem został o. Konstanty Franczyk i w czasie swojego pobytu w Głogowie podjął się on prowadzenia odbudowy kościoła. W dniu 15 października 1958 r. został wydany dekret przez ks. bp. Bolesława Kominka, na mocy którego od 26 października podzielono parafie św. Mikołaja. Wskutek tego erygowano parafię św. Klemensa Głogowie. Pierwszym proboszczem nowoutworzonej placówki duszpasterskiej został mianowany o. Stanisław Zdunek.

  O. Prowincjał w homilii zauważył, że „mamy jubileusz, który skłania nas do wspominania… Niektórzy z dumą mówią, że to jest mój kościół, moja parafia. Kościół jest miejscem, który daje nadzieję. Mój kościół to nie jest puste słowo, to wspólnota wiary, by być z sobą, to wspólnota ludzi, którzy nie są dla siebie obojętni”. Zwrócił uwagę, „że wybudowanie kościoła w pół roku to rekord świata. Pochwalił wiernych za zatroskanie o świątynie. Kościół jest ciągle w budowie i taki ma być, ciągle się nawraca, ciągle jest w remoncie” oraz, że z nadzieją patrzymy w przyszłość. „Stojąc na progu 100-lecia odzyskania niepodległości. Zapytanie, skąd się brało pragnienie wolności? To parafie były zawsze tą przystanią wolności”.

  Kościół wypełnił się wiernymi, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz państwowych, w osobach posłów na Sejm RP Wojciechem Zubowskim i Sylwestrem Chruszczem oraz samorządowych w osobie prezydenta Rafaela Rokaszewicza, starosty Jarosława Dudkowiaka, Straży i Policji, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Bolesława Krzywoustego, organizacji społecznych z Głogowa oraz delegacjami Kół Rodzin Radia Maryja z sąsiednich miejscowości z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i archidiecezji wrocławskiej. Oprawę muzyczną zapewnił nasz parafialny Chór „Za Tobą”, a przy organach zasiadł Henryk Botor.

  WIĘCEJ: Nowe organy i posadzka w kościele św. Klemensa w Głogowie

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzonych remontów w kościele. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili do uświetnienia rocznicy, umożliwili transmisję w Radiu Maryja i TV Trwam oraz wzięli udział w „Rozmowach niedokończonych” na temat: „Losy duszpasterstwa na ziemiach odzyskanych na przykładzie działalności głogowskich Redemptorystów”. Dziękujemy Bogu za ten dzień i za te dni, które przyjdzie nam jeszcze przeżyć w kościele redemptorystów w Głogowie.

  o. Łukasz Wójcik CSsR, proboszcz parafii

   

  Udostępnij